Med léčí už tisíce let. Doporučuje se na hojení ran, snížení cholesterolu i při kocovině
Med jako oblíbené sladidlo provází lidskou kulturu po tisíciletí. Nejen, že se egyptská Kleopatra v medu a mléce koupala, ale již ve starověku to bylo i oblíbené platidlo a ódy na jeho prospěšnost pěly starobylé indické védy.
Medem se žehnalo budovám, sloužil jako obětina bohům i duším zemřelých a byl z něj vyroben i první alkoholický nápoj – medovina.
Včely na výrobu půl kila medu nalétají asi 85 tisíc kilometrů a navštíví přes dva miliony květů. Barva a vůně medu závisí na zdroji nektaru. Existují stovky různých druhů, světlejší medy mají jemnější chuť, tmavší jsou chuťově výraznější. Nektarový med je známý med květový nebo luční a pochází z nektaru rostlin. Lesní med, kterému se říká také medovicový, pochází z látky, kterou vyrábějí mšice.
Med obsahuje celou řadu minerálních látek, vitaminy skupiny B a vitamin C a mnoho antioxidantů. Povzbuzuje množství prospěšných bakterií, čímž působí příznivě na střeva. Při výzkumu měla laboratorní zvířata krmená medem nejvyšší hladinu enzymů, která chrání buňky před poškozením.
Čtěte také
Medu se přisuzují dezinfekční a antibakteriální účinky. Používal se na hojení ran a popálenin, pro klidnější spánek v kombinaci s teplým mlékem, k léčbě bolestí v krku nebo také proti zácpě. Lidová moudrost ho doporučuje i proti akné, na otok po štípnutí hmyzem, proti bolestem hlavy, na zlepšení nálady, na kocovinu, na vyhlazení jizev, v klimakteriu a menopauze, pro léčbu oparů, při pálení žáhy, ale také na snížení cholesterolu v krvi.
Skupina chorvatských vědců zaznamenala pokles růstu nádorů a mestastáz u zvířat, jímž byl podáván med. Med se projevil jako účinný prostředek k blokování růstu rakovinných buněk u buněčných linií rakoviny močového měchýře.
Med je uctíván též pro schopnost léčit zranění. V německé dětské nemocnici v Bonnu používali po tři roky k léčbě zranění speciální medové obvazy a vědci zaznamenali významný ústup i těch nejodolnějších infekcí spojených se zraněními. Také potírání boláků medem přináší značnou úlevu.
Med by však neměly jíst děti do jednoho roku, protože jejich organismus ještě není schopen bojovat se sporami botulismu, které se v medu vyskytují.
Hasičské medové müsli
Rrecept je součástí programu na snižování cholesterolu u chicagských hasičů.
Suroviny:
1 lžička medu
½ šálku ovesných vloček
30 gramů směsi mandlí, vlašských ořechů a pistácií
½ šálku alternativního mléka (mandlové, kokosové)
¼ šálku sušených višní a brusinek
Všechny ingredience smícháme a ihned sníme. Můžeme také müsli v misce zakrýt a dát do lednice přes noc.
Hořčično-medové kuře
Suroviny:
2 kuřecí čtvrtky
60 gramů dijonské hořčice
50 gramů medu
1 lžíce panenského olivového oleje
pár snítek tymiánu
mořská nebo himálajská sůl
kůra z poloviny chemicky neošetřeného citronu
2 lžičky citronové šťávy
čerstvě mletý pepř
Předehřejeme troubu na 180 stupňů Celsia. Připravíme si marinádu z hořčice, medu, citronové kůry, citronové šťávy a soli.
Do středně velké zapékací nádoby vložíme rozpůlená kuřecí stehna, přelijeme marinádou a mezi kousky masa umístíme snítky tymiánu. Dáme péct do trouby na 40 minut. Hotová kuřecí stehna opepříme.
TIP: Jako přílohu můžeme připravit svěží salát z kadeřávku. V míse smícháme šťávu z citronu, olivový olej, propasírovaný česnek, sůl. Přidáme nasekaný kadeřávek a dobře promícháme. Na závěr přidáme cizrnu, avokádo pokrájené na kousky a ještě jednou lehce promícháme.
Čokoládová pomazánka z lískových ořechů
Suroviny:
1 šálek lískových ořechů
100 gramů hořké čokolády
2 polévkové lžíce medu
1 šálek kokosového mléka
špetka soli
Předehřejeme troubu na 180 stupňů. Rozprostřeme lískové ořechy na pečicí papír a opražíme 10 až 15 minut. Ve vodní lázni šetrně rozpustíme čokoládu a med na nízké teplotě. Sejmeme z ohně.
Dáme všechny ingredience do mixéru. Rozmixujeme najemno. Dáme do ledničky na hodinu před podáváním.
Čokoládový mousse s kokosovým krémem
Suroviny:
1 avokádo
2 lžíce kakaového prášku
2 lžíce medu
1/4 lžičky vanilkového prášku
špetka soli
kokosové mléko (přírodní přes noc vychlazené)
vanilkový extrakt
V mixéru rozmixujeme všechny ingredience kromě kokosového mléka s avokádem. Po vymytí mixéru dále mixujeme kokosovou dužinu s menším množstvím tekutiny, až dostanete vyšlehanou kokosovou šlehačku. Můžeme přidat špetku cukru, soli a vanilkového extraktu.
Do misek servírujeme čokoládový krém a na něj šlehačku. Můžeme zdobit bobulovým ovocem a skořicí.
Související
-
Včelí zázrak. Propolis ničí rakovinové buňky, likviduje bradavice, léčí spáleniny
Propolis je látka, na kterou po tisíciletí nedali dopustit staří Řekové, Římané a Egypťané. Cenili si širokých léčebných účinků tohoto včelího produktu a bezpečné aplikace.
-
Jak si vyrobit domácí čokoládu a další zdravé čokoládové pochoutky
Čokoláda patří mezi přírodní léky. V poslední době ji hojně doporučují i kardiologové. Pravidelná konzumace i jedné kostičky kvalitní čokolády snižuje riziko infarktu.
-
Heřmánek pomůže prakticky při všech zdravotních potížích, zbaví vás i nespavosti a úzkosti
Patří mezi nejvíce probádané léčivé byliny vůbec. Zatím bylo zjištěno, že heřmánek obsahuje 109 účinných látek. Užití heřmánku je proto mimořádně široké a všestranné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.