Zásadní změnu dopravního režimu na českobudějovickém náměstí definitivně schválili zastupitelé

22. březen 2022 09:33

Záměr uzavřít pro auta severní stranu náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích definitivně posvětili zastupitelé města. Kvůli závadě na plynovém potrubí se ale zavedení nových pravidel zřejmě zpozdí. Neočekávaná poškození sítí se totiž vyskytla v Kněžské ulici, která má přejmout tranzitní dopravu ze severní části centra na jih.

Projekt prošel navzdory silné kritice části opozice. „My celý projekt považujeme za velmi rychle vymyšlený, z naší strany je každopádně velmi nepřipravený. V tuto chvíli si myslím, že není možné uzavřít komunikaci,“ říká předseda zastupitelského klubu ODS Petr Maroš.

Právě občanští demokraté patřili od začátku k nejhlasitějším kritikům záměru radnice, podle kterého se severní část náměstí Přemysla Otakara II. zcela uzavře pro auta a zmizí z ní i parkovací místa.

„Nejsou tu jiné komunikace, jiné možnosti parkování. To je podle mě nutné nejprve připravit a pak až můžeme uzavřít náměstí. Vůbec se zklidnění náměstí nebráníme, ale nejprve je třeba připravit nutné podmínky k tomu, aby se to mohlo stát a život ve městě byl pořád příjemný,“ dodává Petr Maroš.

Součástí projektu na zklidnění dopravy v centru města je zjednosměrnění několika ulic. Z části ulice U Černé věže se má stát pěší zóna. Průjezd aut ze severu centra města na jih tak nově povede Hroznovou a následně Kněžskou ulicí.

Čtěte také

Zhruba ve středu Kněžské ulice se ale momentálně vyskytly problémy, které původně plánovanou realizaci projektu zpozdí. „Je to hrozící porucha na plynovém řadu. Ta závada už byla částečně odstraněna v úseku mezi Hradební a Hroznovou ulicí, ale správce plynu je připraven opravit i část mezi Hroznovou a ulicí Karla IV.,“ uvádí náměstek primátora Petr Holický z hnutí ANO.

Změna dopravního režimu měla začít platit už za pár týdnů, během května. Teď je jasné, že tento termín se nestihne. A to i přesto, že s výjimkou klubu ODS a nezařazeného zastupitele Františka Konečného nakonec projekt podpořili například i Piráti, kteří k němu dlouhodobě měli výhrady.

Přesný termín zahájení nových pravidel momentálně není jasný. „Problém spočívá nyní v tom, že jsme s naší městskou vodohospodářskou sítí, konkrétně vodovodem, v těsném souběhu s plynařskou trasou. Bude potřeba ještě prověřit další technické okolnosti, za jakých to lze provést. Samozřejmě si určitý prostor vyžádá i zadání veřejné zakázky,“ doplňuje Petr Holický.

Podrobnosti k celému projektu tak znovu budou řešit i radní. Město plánuje vytvořit k záměru vlastní webové stránky a také uspořádat setkání s veřejností, na kterém změny představí.

Spustit audio

Související