Odkrytá Mlýnská stoka a podzemní parkoviště. Novou podobu Senovážného náměstí v Českých Budějovicích navrhne osm ateliérů

29. prosinec 2021 07:30

Vítězný návrh na novou podobu Senovážného náměstí v Českých Budějovicích vzejde od jednoho z osmi vybraných ateliérů. Finální zúžení v architektonické soutěži určila porota složená ze zástupců města, Jihočeského kraje a odborníků. Valná většina vybraných kanceláří je z Česka, jedna pochází ze zahraničí. Radnice teď kvůli projektu čelí kritice ze strany opozice, která soutěž považuje za předraženou.

„Rozhodovala jednotlivá portfolia, která uchazeči představovali. Porota vybrala osm finalistů. Musím říct, že v tomto měla velké slovo odborná část poroty, která je složená z architektů a urbanistů,“ uvádí náměstek primátora Juraj Thoma z hnutí Občané pro Budějovice.

Všech osm finalistů už se podle něj s prostředím na Senovážném náměstí seznámilo osobně. Jak už dříve radnice oznámila, jejich úkolem bude odkrýt koryto Mlýnské stoky. Kromě urbanistického řešení celého prostoru od Jihočeského muzea až za budovu pošty musí navrhnout i podzemní parkoviště.

„To je samozřejmě věc, která představuje podstatnou část nákladů. Předpokládá se, že by tam mělo vzniknout optimálně 250 parkovacích míst v podzemí a jedno parkovací místo dneska podle stavebních odhadů vychází zhruba na jeden milion korun, takže jenom tahle část investice je obrovská,“ dodává Juraj Thoma.

Dalším úkolem je určení místa uvnitř náměstí pro novou budovu Alšovy jihočeské galerie, kterou má postavit Jihočeský kraj. Architekti zároveň musí všechny části rozlehlého prostoru rozdělit na samostatné celky. „Musí to být na sobě nezávislé etapy, které mohou být realizovány v postupných krocích, nikoli jako jedna souborná investice,“ potvrzuje náměstek primátora.

Čtěte také

Za samotnou soutěž město zaplatí tři miliony korun. Opozice tuto částku považuje za příliš vysokou. Na poslední schůzi zastupitelů postup radnice zkritizoval například bezpartijní zastupitel František Konečný. „Ta soutěž je tak trojnásobně předražená. Trochu mě v tom utvrzuje i to, že se přihlásilo asi třicet ateliérů. Obecně, když se vyhlašují soutěže, tak je ideální, když se přihlásí tak tři až pět,“ říká.

Více než 33 milionů korun pak radnice zaplatí za vypracování projektové dokumentace. Vedení města chce se stavebními pracemi začít až v roce 2025, což vadilo třeba zastupitelům z řad ODS. „My to také považujeme za velice drahé, v tuto chvíli věc, která by možná skončila někde v šuplíku,“ doplňuje předseda klubu občanských demokratů Petr Maroš.

Náměstek Juraj Thoma se ale kritice brání. Zájem z řad architektonických ateliérů byl podle něj překvapivě velký a pozitivní. Odhady cen pak stanovili pověření odborníci. „Obavy opozice jsou sice pochopitelné, ale zbytečné, protože ideou města není připravit projekt, který by ležel v šuplíku,“ reaguje.

Celková výše nákladů na rekonstrukci náměstí má být podle odhadů skoro 550 milionů korun. Vítěze soutěže porota oznámí ve druhém čtvrtletí příštího roku. Návrhy všech osmi finalistů si pak bude moct detailně prohlédnout i veřejnost.

Spustit audio

Související