V některých místech u rybníka Jordán v Táboře se lidé necítí dobře. Vadí jim nepořádek i podezřelé osoby

27. listopad 2024

Pocitová mapa. Tohle sousloví označuje dotazník, jehož prostřednictvím města a obce zjišťují, jak by si lidé představovali rozvoj určité lokality. Využila ho i táborská radnice, kterou zajímají názory obyvatel na bezprostřední okolí rybníku Jordán. Chce je využít i při následné úpravě nábřeží. Téma rozebírá pořad Přímá řeč.

„Ptali jsme se v první řadě na pocity, jak napovídá název dotazníku – kde se lidé cítí dobře a kde se naopak cítí nedobře. A to dobře – nedobře jsme trochu propojili s nějakým pocitem bezpečí, protože v této části Tábora toto téma rezonuje a chtěli jsme získat více názorů,“ říká architektka města Tábor Kateřina Čechová.

Další otázka v dotazníku se týkala aktivit – co lidé dnes rádi v okolí Jordánu dělají, jak místo využívají. „Pak nás zajímal nějaký výhled, tedy co tam dnes nedělají, ale rádi by, co jim tam chybí. A poslední otázka už se týkala konkrétních tipů na zlepšení toho veřejného prostoru,“ dodává architektka.

Zapojilo se podle ní poměrně hodně obyvatel. „Čtyř setkání nad mapou a online hlasování se zúčastnilo 210 lidí. Díky tomu, že se dotazníku opravdu věnovali a mohli umístit do mapy více bodů, máme nějakých 1230 informací o tom území. To je opravdu velmi husté pokrytí různým typem informací,“ pochvaluje si.

Čtěte také

Některé odpovědi vedení Tábora nepřekvapily, jiné byly novinkou. „Co se týče například toho, kde se lidé cítí nejlíp, tak odpovědi směřovaly k oběma dětským hřištím. Lidé to také mají hodně rádi na takovém tom úzkém korzu pod botanickou zahradou a samozřejmě mají rádi Sokolskou plovárnu, kde se dá nejsnáze vstoupit do vody,“ uvádí Kateřina Čechová.

Naopak nepříjemné pocity v lidech vyvolává prostor, do kterého se přichází směrem od nádraží, cesta kolem dopravního hřiště, promenáda pod sladovnou a otevřená část vnitrobloku mezi ulicemi Dobrovského a Kollárova.

„Tam hodně lidí zmiňovalo výskyt nebezpečně působících osob, osob pod vlivem návykových látek, ale často jim vadil i nepořádek, rozbité věci, odpadky na vstupech do vody a podobně,“ doplňuje architektka.

Celý pořad Přímá řeč o současnosti a budoucnosti korza u rybníka Jordán v Táboře si poslechněte online.

Spustit audio

Související