Zbloudilá střela z táborské střelnice zasáhla muže v sousední vesnici. Teď chce nový vlastník obnovit provoz
Střelnice v Čekanicích, místní části Tábora, je momentálně mimo provoz. Před sedmi lety byl zbloudilou střelou zasažen Martin Koukal ze sousední Stoklasné Lhoty. On i jeho manželka Zuzana mají proto obavy z plánovaného obnovení provozu. Nechali si vypracovat posudek, podle kterého zůstává i po bezpečnostních úpravách provedených novým vlastníkem řada rizik. Tématu se věnuje pořad Přímá řeč.
„Jeden z hlavních nedostatků je, že ve většině sektorů mají takzvané podstřelné clony. Ty jsou uspořádané v řadě za základní palebnou čárou. Pokud tedy člověk střílí ze základní čáry ve statické poloze, tak clony fungují a zajišťují, že střela skutečně nikam neunikne. Střelba je ale povolená v celé ploše, v pohybu, v jakýchkoliv pozicích, a pak clony nefungují a nekryjí výstřely,“ upozorňuje Zuzana Koukalová.
Balistik v posudku podle ní uvádí, že pokud má být povolena střelba v ploše, musí být střelnice zastřešena, nebo mít clony kolem celého střeliště. „Plus požadujeme ještě zákaz kovových terčů. Instruktor střelby nás upozornil, že zkrátka nejsou přípustné kvůli odrazům střel,“ dodává.
Čtěte také
Manželé Koukalovi tedy usilují o zastřešení střelnice v Čekanicích, případně omezení střelby. „Vhodné by bylo zamezení střelby zbraněmi s velkou kinetickou energií s doletem až k nám do vesnice, případně zamezení střelby v pohybu, dejme tomu za palebnou čárou,“ potvrzuje Martin Koukal.
„Samozřejmě za nás by těch požadavků bylo víc, ale myslím, že alespoň taková opatření by mohla být uspokojivá. Největším cílem je v podstatě změna celé legislativy, která je podle nás úplně nedostačující,“ dodává.
K argumentaci manželů Koukalových se nakonec přiklonila i policie. Odbor pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje vydal zamítavé stanovisko k zahájení provozu střelnice. Kauza tím nekončí, lze očekávat odvolání.
Více o kauze střelnice v Čekanicích, místní části města Tábor, včetně stanoviska starosty a majitele střelnice, si poslechněte v pořadu Přímá řeč.
Související
-
Zbraní je mezi lidmi stále víc. Počet nic neznamená, samotné zbraně nezabíjejí, komentuje lektor
Na jihu Čech je více než 95 tisíc legálně držených střelných zbraní. Kraj patří mezi ty nejvíce „ozbrojené“. Kdo si vůbec pušky pořizuje a proč? Jaké podmínky musí splnit?
-
Náctiletí obtěžují, ale také okrádají a napadají kolemjdoucí v Táboře. Problémy trvají už řadu let
Někteří ještě nemají občanku, ale chovají se jako zkušení kriminálníci. Problémy s partičkami teenagerů se opakují už několik let v okolí autobusového nádraží v Táboře.
-
Desítky tisíc korun za rok může získat student, když vstoupí do aktivní zálohy, připomíná důstojník
Každý občan České republiky ve věku od 18 do 60 let má brannou povinnost. V dobách míru stát tuto službu nevyžaduje, ale vítá dobrovolníky, kteří vstoupí do aktivní zálohy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka