Desítky tisíc korun za rok může získat student, když vstoupí do aktivní zálohy, připomíná důstojník

1. listopad 2023

Každý občan České republiky ve věku od 18 do 60 let má brannou povinnost vůči své zemi. V dobách míru stát tuto službu nevyžaduje, ale vítá dobrovolníky, kteří vstupují do takzvané aktivní zálohy. Ta je součástí ozbrojených sil, její příslušníci se několik týdnů v roce věnují vojenskému výcviku a vedle toho mají své civilní zaměstnání.

„U nás je momentálně vesměs všechno založeno na dobrovolnosti a určitě se nikdo nemusí obávat toho, jak se občas někde vypouští, že ho vezmeme a pošleme na Ukrajinu a podobně. To jsou prostě nesmysly,“ připomíná Ota Nevšímal z Aktivní zálohy ozbrojených sil armády České republiky.

„To, že se zapojíte do aktivní zálohy, je především o tom, že chcete být připraveni na nějakou krizovou situaci. A tou krizovou situací nemusí být nutně ozbrojený konflikt. Může to být například to, že se ocitnete u dopravní nehody. Pak vám komplex znalostí, vědomostí a dovedností, který získáte v aktivní záloze, může pomoci zachránit lidský život,“ vysvětluje.

Petr Daňhel z Krajského vojenského velitelství v Českých Budějovicích a Ota Nevšímal z Aktivní zálohy ozbrojených sil armády České republiky

Vojáky v aktivní záloze mohou být například studenti vysokých škol. „Dá se to skloubit a navíc novelizace branné legislativy přináší zatraktivnění finančních podmínek. Voják v aktivní záloze může získat stabilizační roční příplatek, náborový příplatek, bonusy. Student vysoké školy si v prvním roce může přijít na vyšší desítky tisíc korun,“ uvádí Petr Daňhel, tiskový a informační důstojník Krajského vojenského velitelství v Českých Budějovicích.

Členství v aktivní záloze podle něj vůbec nebrání studiu. „Student bude absolvovat plánované vojenské výcviky, kurzy, ale to všechno ví na rok dopředu, může si to naplánovat. A v podstatě se všemi školami máme dohodu, že vyjdou vstříc studentům, kteří slouží v aktivní záloze,“ dodává.

Těsně po zahájení války na Ukrajině v únoru 2022 vzrostl mezi občany na jihu Čech zájem o účast v Aktivní záloze Armády České republiky. Pokračuje ten trend i nyní? Co obnáší služba, co to vlastně aktivní záloha je? A jaký zájem mají profesionální vojáci? Co a kde se vlastně na jihu Čech cvičí?

Celý pořad Přímá řeč na téma aktivní záloha ozbrojených sil si poslechněte online. Připravil Zdeněk Zajíček, hosty jsou Ota Nevšímal z Aktivní zálohy ozbrojených sil armády České republiky a Petr Daňhel z Krajského vojenského velitelství v Českých Budějovicích.

Spustit audio

Související