„Hapiny“ i závodní speciály. Zloději berou naprosto všechno, říká policista o krádežích jízdních kol

10. červenec 2024

Některá jízdní kola dnes pořídíte za pár stovek přes internetový bazar, jiná stojí jako ojetá auto. V případě krádeže tak mnohdy nejde o drobnosti. Jaká kola se nejvíce kradou? Kde zpravidla končí? Krade se na objednávku? Je vůbec šance ukradené kolo najít a jak se mohou majitelé bránit? To rozebírá pořad Přímá řeč. Hosty jsou policisté Filip Džalal a Milan Bajcura a také mluvčí českobudějovické městské policie Věra Školková.

„V roce 2023 jsme na území jižních Čech řešili 132 případů krádeží jízdních kol, a byly to krádeže takzvaně prosté, většinou krádeže na ulicích,“ uvádí policejní mluvčí Milan Bajcura. Jednou věcí jsou přitom krádeže hlášené a šetřené, druhou pak nehlášené.

K nejvíce nahlášeným krádežím došlo v Českých Budějovicích, kde policisté evidují přes dvě třetiny případů. Zloději tolik nemíří do cyklisty oblíbených turistických lokalit, protože turisté si podle Milana Bajcury obvykle svá velmi drahá kola dobře hlídají.

„V krajském městě jízdní kola nejčastěji mizí z míst, kde je větší pohyb lidí, anonymita davu, to znamená obchodní zóny a také nejužší centrum města. Často dochází ke krádežím ze sklepů obytných domů, hlavně panelových a činžovních. Málokdy se pachatelé vloupávají do rodinných domů, protože tam lze samozřejmě předpokládat menší množství jízdních kol než v kolárně velkého paneláku,“ dodává policista Filip Džalal.

Čtěte také

Zloději si podle něj nijak zvlášť nevybírají. „Krade se naprosto všechno, od těch takzvaných hapin za pár set korun až po závodní speciály za desítky, někdy i stovky tisíc,“ říká.

Aby se zvýšila šance, že majitel své kolo znovu uvidí, doporučuje bicykl dobře vyfotografovat. „Pro nás je dobré, když je kolo nafoceno celé, dobře nasvětlené, včetně takzvaných markantů, tedy věcí, které má jenom dané jízdní kolo. Je jedno, jestli je to škrábanec, samolepka, nákupní košík,“ vysvětluje s tím, že je pochopitelně vhodné mít i zapsané výrobní číslo kola.

Policisté v Českých Budějovic už řešili případ organizovaných krádeží jízdních kol, kdy gang v rychlém sledu během jedné noci vyloupil dvě velké prodejny. Většinou jsou ale krádeže spíše individuální záležitostí a z velké části je mají na svědomí recidivisté.

Celý pořad Přímá řeč o krádežích jízdních kol na jihu Čech si poslechněte online. Připravil Zdeněk Zajíček.

Spustit audio

Související