V Bechyni vzniká výstava o legionářích. Muzeum sbírá informace i od potomků
Výstavu k 100. výročí vzniku Československé republiky a speciálně k československým legiím chystá Městské muzeum v Bechyni. O pomoc žádá místní obyvatele a pamětníky, kteří mohou expozici obohatit třeba o fotografie nebo válečné deníky po svých předcích.
Muzeum poprvé ve své historii vystaví i dobovou produkci bechyňské keramické školy. „Jsou to různé vázy nebo dózy. Nejprve z toho válečného období, kdy se to muselo stále podřizovat tomu, že patříme pod Rakousko-Uhersko, takže je tam často motiv císaře nebo válečná hesla,“ ukazuje kurátorka Jana Janáčková.
Následují keramické artefakty, které vznikaly ve válečných letech v místní keramické škole, doplněné výrobky inspirovanými vznikem samostatného Československa. „Tam je vidět ten rozdíl, jsou úplně jiné motivy, spíše květinové, český lev a tak dále, to jsme ještě nikdy nevystavovali,“ dodává Jana Janáčková.
Muzeu se podařilo na výstavu získat i osobní věci legionářů. „Jsou to některé válečné věci jako plynové masky, kahany, čutory. Také se začaly hlásit rodiny a podařilo se získat i deníky nebo stručné zápisy,“ říká kurátorka.
Dva roky v ruském zajetí, pak dezerce. Osudy svých předků za války můžete vypátrat díky archivu
Za svůj osudový omyl prý nakonec císař František Josef považoval odstartování první světové války. Právě tento omyl ale zásadním způsobem ovlivnil životy mnoha lidí. Patřil mezi ně také Václav Janda z Velešína, pradědeček redaktora Českého rozhlasu Zdeňka Zajíčka.
Mezi legionáře, jejichž osudy se podařilo zmapovat, patří Rudolf Benda z Radětic, který bojoval na ruské frontě. „Ve svém velice podrobném deníku popisuje nejen boje na Ukrajině a v Rusku, ale velmi barvitě zachycuje i cestu legionářským vlakem po transsibiřské magistrále s cílem ve Vladivostoku, odkud se pak legionáři na lodích dostávali zpátky do Evropy,“ líčí Jana Janáčková.
Návštěvníci poznají i příběh Františka Stacha. „Ten po válce sestavil stručnější paměti, ale je to zase velice působivé. Je tam popis zajetí v Srbku a pochodů smrti do Albánie a k pobřeží, odkud se loděmi dostávali do zajateckého tábora na severu Sardinie a pak do Francie. Následně se přihlásil do francouzských legií. Měl devět životů a já se těším, až tohle všechno představíme veřejnosti nebo i školním dětem,“ dodává kurátorka.
Ta zároveň přivítá jakékoli další informace o legionářích pocházejících z Bechyně a okolí. Výstava samotná pak bude zahájená v den státního svátku, v neděli 28. října.
Související
-
Už týden po vyhlášení války čilý obchodník nabízel barevnou mapu bojiště
Těžký kulomet, pušky, bodáky, šavle i polní lopatky se objevily v sále Českého rozhlasu České Budějovice. Natáčel se tu totiž živě speciální díl pořadu Vltavín.
-
Amatérští badatelé našli na Ukrajině dosud neznámý hrob vojáků z Jindřichova Hradce
Po sto letech od konce první světové války objevili nadšení badatelé na Ukrajině hrob vojáků z Jindřichova Hradce. V obci Josefůvka ho připomíná kamenná mohyla bez nápisu.
-
V knize Bratrstvo Dalibor Vácha popisuje všední i dramatické dny legionářů
Dalibor Vácha je autor, který vstoupil do čtenářského povědomí díky knize Červenobílá. Šlo o jeho románovou prvotinu a českobudějovický učitel za ni loni dostal cenu.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Detaily ze sokolského auditu: při krádeži převáděla asistentka desítky milionů přes několik účtů
-
‚Kus po kousku nás ničí.‘ Ukrajinští vojáci v Kursku čelí těžké ruské protiofenzivě, smysl v operaci nevidí
-
‚Pasťáky‘ v krizi. Výchovným ústavům v Česku chybí peníze, lidé i změna zákonů
-
Šikana kvůli zrzavým vlasům, moc velkým očím nebo nevidomým rodičům. Jak si potíží všimnout?