Amatérští badatelé našli na Ukrajině dosud neznámý hrob vojáků z Jindřichova Hradce
Po sto letech od konce první světové války objevili amatérští badatelé na Ukrajině válečný hrob vojáků z Jindřichova Hradce. V obci Josefůvka u Hodova ho připomíná kamenná mohyla bez jakéhokoliv nápisu. Pod ní je zřejmě pochovaných 300 rakousko-uherských vojáků.
„V srpnu 1916 se odehrála dnes už naprosto zapomenutá bitva o Josefůvku. Polovina pluku padla a měla by být podle knihy padlých, která se dochovala, pohřbena právě v Josefůvce. Tam se nachází mohyla, na kterou jsme byli upozorněni místními obyvateli,“ říká Miloslav Sviták, který na Ukrajině hledal stopy vojáků 75. pěšího pluku z Jindřichova Hradce už popáté.
Nález mohyly konzultoval se Spolkem pro vojenská pietní místa, který o válečném hrobě nemá zprávy, a zmínku nenašel ani v Registru válečných hrobů, který vede ministerstvo obrany. Do seznamu proto nechá Josefůvku na Ukrajině zapsat.
Provozovatel Muzea opevnění Klášter u Nové Bystřice společně s kolegy Josefem Šmahajem a Pavlem Kalmou pátral v okolí Hodova i po dalších stopách bojů z první světové války. „Našli jsme tam další tři linie zákopů, které vůbec nebyly zdokumentované. Jsou od 75. pěšího pluku, protože v oblasti Hodova měl pluk zázemí a měl tam také velitelství,“ dodává Miloslav Sviták.
Zákopy i náboje jsou stále v místech, kde bojovali jihočeští vojáci. Vyznamenal se tu nadporučík Lukáš ze Švejka
Do východních Karpat se vypravili členové spolku Jednadevadesátníci. Ten totiž připomíná odkaz 91. pěšího pluku z Českých Budějovic a právě na pomezí dnešního Slovenska, Polska a Ukrajiny probíhala za první světové války fronta. Budějovičtí vojáci tu bojovali v zimě a na jaře roku 1915.
Zákopy našli badatelé pomocí historických map a dobových fotografií. Místo také prozkoumali s detektory. „Našli jsme velké množství nábojů a nábojnic rakousko-uherského původu, v oblasti Hodova jsme potom nalezli i dělostřelecké granáty, samozřejmě prázdné, množství šrapnelových kuliček, střepin,“ vyjmenovává Miloslav Sviták.
Veškeré artefakty, které badatelé na prvoválečných bojištích našli, předali obecnímu úřadu ve Starém Martinově, kde i za přispění Jindřichova Hradce vzniká muzeum. To bude mimo jiné věnováno jindřichohradeckému 75. pěšímu pluku, který se zúčastnil i bitvy u Zborova.
Související
-
Málokdo ví, že v parku jsou dodnes ostatky vojáků. Teď to připomíná deska
Pamětní deska z černé žuly v parku v Plavské ulici v Českých Budějovicích připomíná, že tu býval vojenský hřbitov. Využíval se 160 let, pochováno bylo nejméně 220 vojáků.
-
Byla by velká chyba dívat se na naše dědy a pradědy Švejkovýma očima, říká Jan Ciglbauer
Skutečný voják Švejk je pohřbený ve Veselí nad Lužnicí. Nejen o něm, ale i o dalších mužích, kteří se stali literární předlohou, pojednává kniha Vojáci Švejkova pluku.
-
Na západní Ukrajině hledali válečné stopy historici z Jindřichova Hradce
I po sto letech je možné najít stopy po bojištích první světové války. V oblasti Haliče na dnešní západní Ukrajině po nich pátrali jindřichohradečtí vojenští historici.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Jsme přesvědčeni, že na ně máme nárok.‘ Agrofert žaluje ministerstvo, stoplo mu dotace za 200 milionů
-
Spory gangů, změna identity. Boss ‚billboardové mafie‘ se v minulosti doznal k únosům
-
Čínské centrum nabídne nový pohled na Sin-ťiang. Realitu převýchovných táborů ale neschová
-
Fico vyzval Zelenského k jednání o tranzitu plynu. ‚Ok. Přijeďte v pátek do Kyjeva,‘ zněla reakce