Svěží závan z komunistické NDR – kapelník, výborný klarinetista, před 100 roky narozený Günter Gollasch
Svět rozdělený železnou oponou v zemích takzvaného východního bloku samozřejmě velmi nepříjemně zužoval a zkresloval hudební přehled, a tak v rozhlasovém vysílání byla naprosto prioritně z ideologických důvodů zastoupena povolená hudební produkce domácí a ze socialistických zemí.
Bylo by však jistě nesprávné odhodit úplně všechno, co se šířilo éterem ze spřátelených zemí v bývalém Československu, jako produkt nesvobodného režimu. Vedle vnucené zapomenutelné muziky zněly i kvalitní nahrávky, které si svou interpretační kvalitou v ničem nezadaly s těmi západoevropskými nebo zámořskými.
Teď máme na mysli i v Čechách v 50. a 60. letech populární východoněmecký orchestr, v jehož čele stál výborný klarinetista Günter Gollasch, jenž se narodil 8. března 1923, tedy před 100 roky, v Burgu neboli Spreewaldu v Braniborsku jako páté dítě zelináře.
Jeho působivá hudební kariéra začala v roce 1950, kdy se stal členem nově založeného Velkého tanečního a zábavního orchestru, který byl úspěšný doma ve východním Německu i v zahraničí.
Čtěte také
Se saxofonovou skupinou natočil Günter Gollasch velké množství nahrávek pro berlínský rozhlas, nahrávací společnost Amiga a německou televizi. V roce 1956 tak vznikl „Tanzorchester des Berliner Rundfunks“, který Günter Gollasch vedl jako šéfdirigent až do roku 1981.
A z jeho orchestrálních šlágrů bude sestavena půlhodinka pořadu Vlídné tóny – Charlie Tanzt Charleston, Yvette nebo Serenade der Nacht. Zazní i převzaté melodie – Stranger On the Shore, C´est si bon, La Paloma, Petite Fleur, ale také Tschechische Polka, tedy Česká polka.
Jako autor je u České polky na vinylové desce z roku 1966 uveden jakýsi Kubra, což je však zjevně nesprávný údaj. Autorem je Ferdinand Petr a ve skutečnosti jde o Jásavou, neboli Mělnickou polku, jak ji také natočil orchestr Karla Vlacha.
Pro vás však bude ve Vlídných tónech znít Tschechische Polka v podání Tanečního orchestru berlínského rozhlasu s dirigentem Günterem Gollaschem, který se postupem času stále více koncentroval na jazz a jehož život se uzavřel v březnu 2011.
Související
-
Miroslav Kefurt byl znamenitý kytarista, v daleké Kalifornii se stal obětí kruté rodinné tragédie
Vybrali jsme v širším žánrovém rozpětí nahrávky vynikajících českých kytaristů spíše dřívějšího data vzniku. Ovšem první polovinu jsme vyhradili jenom jednomu kytaristovi.
-
Uhrančivá hudba Angela Badalamentiho – Městečko Twin Peaks, Modrý samet a Zběsilost v srdci
Až v relativně pozdním věku se dočkal úspěchu a velkých příležitostí skladatel a aranžér Angelo Badalamenti. Proslavil se jako autor hudby pro filmy režiséra Davida Lynche.
-
Holandští rockeři se s úspěchem chopili Beethovenovy Páté, Bachova Air i Smetanovy Vltavy
Kapela jménem Ekseption se proslavila svéráznými úpravami populárních děl velkých komponistů klasické hudby v hávu rocku s příznakem jazzu a dominantním zastoupením varhan.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.