Holandští rockeři se s úspěchem chopili Beethovenovy Páté, Bachova Air i Smetanovy Vltavy
Možná si o něco dříve narození posluchači a příznivci třeba rockové hudby vzpomenou na holandskou kapelu jménem Ekseption. I když se její členové věnovali také vlastní tvorbě a zpívaným skladbám, nepochybně nejvíce se proslavila svéráznými úpravami populárních děl velkých komponistů klasické hudby v hávu rocku s příznakem jazzu, dominantním zastoupením varhan, ale i použitím trubky a saxofonu.
Příběh skupiny Ekseption z města Haarlem začíná v čase let 1967 a 1968. Na návrh Ricka van der Lindena, virtuózního klávesisty a vůdčí osobnosti kapely, se rozhodli natočit rockovou verzi slavné Beethovenovy Symfonie č. 5 c moll op. 67, čili „Osudové“, a Chačaturjanův Šavlový tanec z baletu Gajané.
I když se zpočátku singl s „The Fifth“, tedy zkráceně Pátou Ludwiga van Beethovena, neujal, po třech měsících od vydání se náhle začal výborně prodávat. A tak vznikl základ pro již naznačenou úspěšnou formuli kapely Ekseption – propojení klasické hudby se symfonickým rockem.
Čtěte také
Po úspěchu singlu bylo nahráno první album, které obsahovalo několik dalších zpracování klasických hudebních témat, včetně velmi působivé skladby Air Johanna Sebastiana Bacha z jeho Orchestrální suity č. 3, kterou už o něco dříve na hitové žebříčky přivedla britská kapela Procol Harum.
Kapela Ekseption některá svá úspěšná alba první poloviny sedmdesátých let v názvu pouze číslovala. Vinyl, který měl na obalu velkou pětku, vydal ve slušném nákladu v licenci s firmou Philips slovenský Opus v roce 1974. Deska byla k mání rovněž v českých prodejnách, což jistě přispělo k zájmu o Ekseption v našich končinách.
A nebylo to jediné spojení s Čechami. V roce 1976 vyšlo Ekseption album Back to the Classics, Zpátky ke klasice. A na něm najdeme také Vltavu, tedy nám tak drahou symfonickou báseň z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany.
Související
-
Karneval v Riu, Benátkách, Paříži, ale také newyorském Harlemu ve speciálním hudebním výletu
Ve znamení masopustu čili karnevalu se bude odvíjet půlhodinka Vlídných tónů. Vybrali jsme melodie, které se tohoto času bujaré zábavy a roztodivných masek přímo dotýkají.
-
Hudba z filmu Podraz a půlhodinka s jejím mnoha cenami ověnčeným autorem Marvinem Hamlischem
Pro Vlídné tóny jsme vybrali oblíbené filmové skladby Marvina Hamlische. Nejprve od tohoto uznávaného skladatele, dirigenta i pianisty zazní melodie z filmu The Sting.
-
Barcarole, píseň benátských gondoliérů, se sladkým saxofonem Maxe Gregera a jeho orchestru
Tentokrát si na své přijdou příznivci sladkých tónů saxofonu a též hladivých tónů klavírů. Instrumentální výběr jsme věnovali Maxi Gregerovi staršímu a mladšímu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.