Barcarole, píseň benátských gondoliérů, se sladkým saxofonem Mnichovana Maxe Gregera a jeho dříve populárního orchestru
Tentokrát si na své přijdou příznivci sladkých tónů saxofonu a k tomu v druhé půlce pořadu též hladivých tónů klavírů. Jinými slovy, instrumentální výběr jsme věnovali rodinné dvojici, otci a synovi Maxi Gregerovi staršímu (saxofonistovi) a mladšímu (pianistovi).
Max Greger starší byl v německy mluvících zemích a svého času i v bývalém Československu známým saxofonistou a kapelníkem. Měl sice převzít po rodičích prosperující řeznictví, ovšem nakonec se vydal ve stopách svého dědečka – nadšeného muzikanta.
Na mnichovské konzervatoři vystudoval hru na klarinet a saxofon. Po druhé světové válce se Max Greger stal společně se svým kamarádem, dalším známým německým kapelníkem, výborným klarinetistou Hugo Strasserem, průkopníkem nových směrů v oblasti taneční hudby.
Čtěte také
V roce 1948 založil svůj první sextet, který rozšířil v druhé půlce 50. let na orchestr. A tehdy začíná období jeho dlouholeté popularity. V roce 1959 absolvoval Gregerův orchestr jako historicky vůbec první západoevropský band velké turné po Sovětském svazu. A mimo ostatní aktivity pilně natáčel desky.
Od 70. let se Max Greger stále více klonil ke standardní pop music. A zejména z této doby budeme v čerpat v úvodní části Vlídných tónů. Jedním z nich bude v podání orchestru Maxe Gregera Barcarole, což je obecně píseň zpívaná benátskými gondoliéry. V tomto případě jde o instrumentální zpracování z opery Jacquese Offenbacha Hoffmannovy povídky.
Do druhé části pořadu přizveme Maxe Gregera mladšího, který vynikl jako pianista, autor i aranžér. Doprovázel plejádu německých zpěvaček a zpěváků a jamoval třeba s Horstem Jankowskim nebo Jimmym Woodem. A coby pianista natočil se svým otcem několik alb.
Zazní třeba skladba před časem populární rodinné irské skupiny Kelly Family An Angel, Anděl, ze společné desky otce a syna Gregerových Together – Sax and Piano, Společně – saxofon a klavír.
Související
-
Beckovo Bolero, ale také árie z opery Turandot k odchodu virtuózního kytaristy Jeffa Becka
Příznivce britského kytaristy Jeffa Becka zarmoutila zpráva, že tento legendární muzikant zemřel. Hru na kytaru posunul jako málokdo jiný a silně ovlivnil několik generací.
-
Hudba je důležitou složkou úspěšného filmu Zátopek o české sportovní legendě
Mnoho posluchačů má jistě v živé paměti výborný film Zátopek režiséra Davida Ondříčka. Důležitou součástí tohoto snímku o sportovní legendě je také hudba Beaty Hlavenkové.
-
Tradiční vlídné novoroční uvítání s valčíky Johanna Strausse mladšího i s Pizzicato polkou
Lidé ve více než sto zemích světa díky přenosům poslouchali Novoroční koncert Vídeňských filharmoniků. Pro tento rok byl vybrán rakouský dirigent Franz Welser-Möst.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.