Snítka rozmarýnu pod polštářem prý zajistí klidný spánek, jeho vůně povzbudí paměť
Rozmarýn je typická středomořská bylina, která se hojně využívá ke kulinárním i ozdobným účelům. Lístky připomínající zelené jehličí i květy obsahují řadu silic, z nichž se také vyrábí hodnotný rozmarýnový olej. Najdeme ho v kosmetických přípravcích, rostlinných léčivech i aromatických potpourri.
Rozmarýn si lidé spojovali s dlouhověkostí a také byl vnímán jako symbol lásky a věrnosti. Nevěsty proto měly při svatebním obřadu často na hlavě rozmarýnový věneček, hosté dostávali snítku. Jeho aroma se ale využívá i při pohřbech a dalších obřadech jako kadidlo.
V této blahodárné rostlině byla objevena řada látek, které zpomalují stárnutí organismu a množení bakterií. V lidové medicíně se rozmarýnovým čajem léčí bolesti hlavy. Snítka byliny uložená pod polštář má zajistit klidný spánek.
Vhodný i jako odpuzovač šatních molů
Vůně působí povzbudivě na paměť. V některých zemích je zvykem zapálit u lůžka nemocného snítku rozmarýnu a ve francouzských nemocnicích se pálil rozmarýn společně s bobulkami jalovce, aby se pročistil vzduch a předcházelo infekci. Rozmarýn je také vhodný odpuzovač šatních molů.
Celkově má rozmarýn antibakteriální, protiplísňové a protizánětlivé účinky, působí močopudně a protirevmaticky, potlačuje infekce. Stimuluje srdeční činnost. Čicháním rozmarýnového oleje povzbudíte oběhovou soustavu, což může pomoci proti nízkému krevnímu tlaku a malátnosti.
Pečené kuře s rozmarýnem
Rozmarýn je bylinka, která dodává lahodnou chuť pokrmům, ale také má mnohé pozitivní účinky na lidské zdraví. Její sílu můžete využít třeba při pečení kuřete podle receptu Štěpánky Kutišové, odborné garantky pořadu Přírodní lékárna.
Rozmarýn posiluje nervovou soustavu, působí proti celkové ochablosti a vyčerpanosti či přepracování, apatii, návalu slabosti. Zlepšuje stav mysli, stimuluje soustředěnost a působí proti migrénám či omdlévání.
Navíc povzbuzuje trávení, působí proti nechutenství, podporuje funkci jater a stimuluje žlučník k vylučování žluči do dvanácterníku. Působí tak proti žlučovým kamenům, zánětu jater, zánětu tlustého střeva a ztučnění jater. Využijeme ho i proti kolikám, nadýmání, bolestem žaludku.
V neposlední řadě je vhodnou bylinou proti revmatismu, dně, artritidě, celkově bolestem kloubů a páteře. Zvyšuje filtraci ledvin, odplavuje toxiny. Úlevu v něm mohou najít astmatici, lidé trpící bronchitidami, záněty dýchacích cest, chřipkami a nachlazením.
Ve vědecké studii rozmarýn potlačoval úzkost a depresi, a to zvláště tehdy, pokud se podával jako nálev ve formě čaje. I rozmarýnový olej vykázal sílu při redukování stresu a úzkosti. Bylinka tedy nejen dodává lahodnou chuť připravovaným pokrmům, ale má pozitivní vliv na naše mentální zdraví.
Česnekovo-rozmarýnová pomazánka
Suroviny:
1 šálek srdíček artyčoků
1 šálek bílých fazolí
½ šálku nasekané cibule
1/8 šálku extra panenského olivového oleje
2 stroužky utřeného česneku
1 lžička nasekaného čerstvého rozmarýnu
1 lžíce sladké chilli omáčky
¼ šálku sušených rajčat v oleji, scezených a nasekaných
1 lžička citronové kůry
2 lžíce čerstvě vymačkané citronové šťávy
sůl a kajenský pepř podle chuti
Do mixéru dáme veškeré suroviny a zpracujeme na hladkou pastu, trvá to asi 30 vteřin. Pro pikantnější verzi přidáme mleté chilli.
Podávat můžeme s nakrájenými tyčinkami řapíkatého celeru a jinou zeleninou nebo na celozrnném chlebu.
Rozmarýnové brambory
Suroviny:
1,5 kilogramu oloupaných brambor
olivový olej
sůl
červený vinný ocet
8 stroužků česneku
svazek rozmarýnu
Brambory podélně nakrájíme na čtvrtky. Dáme do hrnce, zalijeme studenou vodou, osolíme a vaříme šest až sedm minut. Pak scedíme a necháme tři minuty oschnout.
Brambory přendáme na plech, pořádně pokapeme olivovým olejem, osolíme a dáme na půl hodiny péct do trouby zahřáté na 200° Celsia. Pak brambory jemně zmáčkneme šťouchadlem na brambory.
Dávku olivového oleje smícháme s vinným octem, stroužky česneku a nasekaným rozmarýnem a směsí přelijte brambory a pečte dalších 40 až 45 minut dokřupava.
Související
-
Jedna malá porce ryby dodá až polovinu potřebné dávky bílkovin a zdravé tuky pro srdce
Ryby, zvláště ty mořské pocházející ze studených vod, velice prospívají správné kondici a vitalitě těla. Měly by se tedy stát povinnou položkou na našich talířích.
-
Nejen do polévky, libeček má širší využití. Zpestří chuť jídel a pomůže vám vyčistit tělo
Libeček lékařský nemá v názvu slovo „lékařský“ jen tak náhodou. Zajímavá jsou i další pojmenování této trvalky, která na jaře vyraší lodyhy dorůstající do výše dvou metrů.
-
Nejvýživnější salát je ten římský. Můžete ho i tepelně upravovat, třeba na grilu
Salát je díky osvěžující chuti, snadné stravitelnosti a mnoha možnostem úpravy oblíbenou zeleninou. V současnosti se pěstuje na celém světě, a to ve třech hlavních typech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka