Působivá přehlídka s mistry steel havajské kytary, která nejvíce zdomácněla v countryové hudbě
Vábivý zvuk steel kytary v různých podobách, v havajské i pedálové, dominuje půlhodince Vlídných tónů, nad nimiž se nadto vznáší vůně exotických dálek.
Rodištěm, s nadsázkou řečeno, steel kytary byly na konci 19. století Havajské ostrovy. Od jiných kytar se havajská steel kytara liší tím, že je uchopena ve vodorovné poloze a muzikant, často vsedě, jednou rukou brnká o struny a druhou ovládá výšku tónu a manipuluje s válečkem, slidem, který je většinou zhotoven z kovu, oceli. Proto název steel kytara.
Postupem desetiletí byla steel havajská kytara elektrifikována a doplněna o sadu pedálů a kolenní páku, což umožňuje v průběhu hry měnit ladění nástroje a jeho jednotlivé tóny.
Pro steel kytaru jsou typické spíše pomalejší rytmy a romantické balady a žánr country and western, z něhož především jsme vybrali mistry tohoto nástroje jako Dannyho Stewarta, Jerryho Byrda, Buddyho Merrilla nebo Buddyho Emmonse, od nějž zazní skladba Wild Mountain Thyme neboli díky Pavlovi Žalmanovi Lohonkovi u nás známý Divokej horskej tymián.
Největší hit (Forever z roku 1964) v této steel kytarové přehlídce patří Peteu Drakeovi, který ozdobil zvukem svého nástroje takové slavné nahrávky jako Lay Lady Lay od Boba Dylana či Rose Garden s Lynn Anderson.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.