Velké hity ze sedmdesátých let, na které si můžete také zatančit, včetně hudby z Horečky sobotní noci
Pořad Vlídné tóny přináší stylově spřízněné velké hity sedmdesátých let minulého století. Poslechněte si je a ještě si při nich můžete případně i zatančit.
Hustle je párový tanec, který je možno tančit na takřka jakékoli moderní rytmy. Není třeba tančit ve smíšených párech, tančí spolu i dvě ženy, dva muži. Hustle je dosti improvizační s téměř nekonečným množstvím figur, jak vysvětlují odborníci na tanec.
Hustle se dočkal velké popularity v 70. letech i v souvislosti s tehdejší disco módou. A tento druh tance hudebně definuje velký hit z roku 1975 přesně toho jména The Hustle amerického černošského producenta, aranžéra, skladatele i zpěváka Vana McCoye, který Vlídné tóny uvede.
V minulém měsíci zemřel Bobby Eli Tatarsky, hudební producent, autor, aranžér, zakládající člen a hlavní kytarista seskupení zhruba třicítky elitních studiových muzikantů z Philadelphie, které spojilo slavné autorsko-producentské duo Kenneth Gamble a Leon Huff, jež vytvořilo podle místa působení tzv. philly sound, tedy efektní a na hitparádách se na začátku 70. let prosazující kombinaci soulu a funky s velkolepým aranžmá smyčců a dechů.
Čtěte také
Základní studiovou oporou této soulové stylové varianty byl orchestr, který dostal jméno MFSB, což je zkratka pro slova mother, father, sister, brother čili matka, otec, sestra, bratr. Orchestr MFSB natáčel i vlastní desky.
A jeho suverénně největším hitem byla skladba autorů Gamblea a Huffa určená původně pro televizní show Soul Train, která nakonec dostala název T.S.O.P., což je zase zkratka pro The Sound of Philadelphia, tedy Zvuk Filadelfie. Nahrávka i s podpůrnými vokály ženské skupiny Three Degrees byla v polovině 70. let ohromným hitem.
Od studiového orchestru z Philadelphie MFSB vám zahrajeme další hit, nahrávku ze stěžejní scény slavného discofilmu s Johnem Travoltou Horečka sobotní noci z roku 1977, což ale byla úprava starší skladby K-Jee od funky skupiny Nite-Liters.
Související
-
Hudba z filmů Četník ze Saint Tropez nebo Senzační prázdniny i znělka Radia Luxembourg
Francouzský kapelník, skladatel, aranžér i pianista Raymond Lefèvre měl na kontě jednak několik větších instrumentálních hitů, ale rovněž angažmá v oblasti filmové hudby.
-
101 strun – správný podnikatelský záměr a velký úspěch spojení symfonické a populární hudby
Velmi zajímavé postavení v žánru light music zaujímá seskupení nazvané 101 Strings. Převádělo hudbu různých žánrů do bombastického zvuku velkého symfonického orchestru.
-
Hudební pocta Slečně Marplové a také superrychlé plachetnici, potažmo značce whisky
První instrumentálkou pořadu Vlídné tóny se vypravíme do světa detektivek. Zazní melodie k populárním filmům a detektivním příběhům Miss Marple, tedy Slečny Marplové.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka