Hudební pocta Slečně Marplové a také superrychlé plachetnici, potažmo značce whisky
První instrumentálkou pořadu Vlídné tóny se vypravíme do světa detektivek. Zazní melodie k populárním filmům a detektivním příběhům Miss Marple, tedy Slečny Marplové, postavy literárně vytvořené slavnou autorkou Agathou Christie.
Slečna Marplová je neprovdaná dáma už trochu vyššího věku, která žije ve vesnici St. Mary Mead. Svůj čas tráví domácími pracemi nebo zahradničením, ale má jednoho zvláštního koníčka – řešení detektivních záhad. Slečna Jane Marplová přitom využívá někdy opravdu zvláštním způsobem své psychologické nadání a inteligenci, s touto výbavou se jí daří a dává na frak i policii.
Miss Marple se v časopisecké povídce Agathy Christie objevila poprvé v roce 1927 a pak prošla řadou knih, ovšem také filmovými a televizními zpracováními. A vlastně i úspěšným hudebním, které náleží britskému dirigentovi a skladateli Ronu Goodwinovi.
Čtěte také
Ten složil hudbu k sérii filmů z první poloviny šedesátých let režiséra George Pollocka s Margaret Rutherford v ústřední roli Slečny Marplové. Ve Vlídných tónech vám pustíme posluchačsky chytlavou ústřední melodii v podání orchestru jejího autora Rona Goodwina.
Druhý blok uvede snímek trumpetisty a později světoznámého skladatele filmové hudby Johna Barryho. Jedná se jeho působivou vlastní melodii Cutty Sark z roku 1962. Byla to pocta stejnojmennému legendárnímu klipru, tedy superrychlé plachetnici, které vymyslel jméno (v překladu „košilka“) skotský národní básník Robert Burns.
Poprvé vyplula na řeku Clyde 23. listopadu roku 1869, ale proslavila se samozřejmě na moři a hlavně dopravou čaje mezi Britskými ostrovy a Čínou. Cutty Sark sloužila až do poloviny 20. století. A přesně sto let se vyrábí skotská whisky s touto plachetnicí na etiketě.
Související
-
Hudba z filmů Četník ze Saint Tropez nebo Senzační prázdniny i znělka Radia Luxembourg
Francouzský kapelník, skladatel, aranžér i pianista Raymond Lefèvre měl na kontě jednak několik větších instrumentálních hitů, ale rovněž angažmá v oblasti filmové hudby.
-
Vzpomínka na Herkulovy lázně z Romance pro křídlovku nebo Vjezd gladiátorů
K poslechu Vlídných tonů zveme velice letmým popisem jednoho z nejlepších českých filmů všech dob – Romance pro křídlovku natočené režisérem Otakarem Vávrou.
-
Sladkobolně romantická Velmi drahá láska s pianistou se zázračnými prsty Carmenem Cavallarem
Do světa Vlídných tónů vstoupíme Velmi drahou láskou neboli populárním evergreenem A Very Precious Love, který patrně nejvíce proslavila herečka a zpěvačka Doris Day.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.