Báječní muži na létajících strojích, Slečna Marplová, Cikánský oheň a další melodie Rona Goodwina
Vlídné tóny ozdobí tentokrát kromě jiných ústřední melodie z také v Čechách dříve populární britské dobrodružné komedie Báječní muži na létajících strojích neboli Neohrožení dobyvatelé vzduchu aneb z Londýna do Paříže za 25 hodin 11 minut.
A ještě jinak řečeno, tento půvabný film režiséra Kena Annakina líčí fiktivní letecký závod v roce 1910 mezi Londýnem a Paříží v dobách, kdy létání s letouny těžšími než vzduch bylo ještě v začátcích.
A také hudba z více než šedesát let starého filmového zpracování detektivních příběhů Miss Marple, tedy Slečny Marplové, literárně vytvořené Agathou Christie. K tomu třeba přibude melodie z filmu Bitva o Británii s Michaelem Cainem z konce šedesátých let.
Všechny tyto slavné skladby, potažmo nahrávky mají společného autora a dirigenta orchestru Ronalda Alfreda Goodwina, rodáka z Plymouthu, města v jihozápadní Anglii. Už od pěti let se učil Ron Goodwin hrát na piano a o deset let později již vedl vlastní orchestr.
Skládání a aranžování filmové hudby si Goodwin velmi dobře procvičil na mnoha dokumentárních snímcích, což byla prý nejlepší škola a zároveň cesta k hranému filmu. Jako námezdný skladatel tvořil pro jiné autory. A ani na tuto, pro někoho nedůstojnou, zkušenost nežehral a alespoň se podle svých slov naučil řemeslo.
Čtěte také
Pak se dostal k zajímavější a především respektovanější práci – skládal doprovodnou hudbu k rozhlasovým hrám pro BBC a nakonec se z Rona Goodwina stal velmi respektovaný a úspěšný autor i kapelník.
Kromě zmíněných známých skladeb jsme pro vás také vybrali zajímavé ukázky ze dvou alb Rona Goodwina, která vyšla v odlišných časech a která dobře dokumentují vysokou úroveň jeho aranžérské práce i jeho orchestru.
To první natočil Ron Goodwin v roce 1967 v produkci úctyhodného spolupracovníka Beatles Sira George Martina a všechny jeho skladby s inspirací balkánskými rytmy. Vždyť se deska jmenuje Gypsy Fire, tedy Cikánský oheň.
A to druhé album z roku 1976 je složeno z příjemných evergreenů v podání orchestru britského gentlemana Rona Goodwina, který zemřel před devatenácti roky ve věku 77 let, a má přitažlivý název Rhythm and Romance, Rytmus a romantika.
Související
-
Bojové umění kung-fu na hitparádách, na diskotékách i ve filmu
Osmdesátiny oslaví zpěvák a autor Carl Douglas. Ten se jednorázově, ale mohutně proslavil v roce 1974 písničkou, která využila obliby bojových umění – Kung Fu Fighting.
-
Sto let od narození Elmera Bernsteina, tvůrce hudby k Sedmi statečným, ale také nahrávky Bárky
Ve Vlídných tónech upozorníme na sté výročí narození jednoho z neslavnějších autorů filmové hudby Elmera Bernsteina. S jeho melodiemi je spojen nejeden slavný snímek.
-
Slečinky z Rochefortu nebo Případ Thomase Crowna. Filmová hudba Michela Legranda
Na 24. února 2022 připadá 90. výročí narození francouzského skladatele, dirigenta a klavíristy Michela Legranda, velké osobnosti filmové, jazzové i populární hudby.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?