První příznaky přechodu pocítí ženy asi ve 45 letech, změnu lze zvládnout s grácií

6. duben 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Starší žena se dívá do zrcadla

O stárnutí ženy mluvil s posluchačkami pořadu Zdravíčko urogynekolog Michal Turek, primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek. Z gynekologického pohledu stárnutí znamená zejména klimakterium, tedy přechod.

Přechod začíná obvykle několik let před poslední menstruací, které odborníci říkají menopauza, a trvá ještě několik let potom. „Znamená to, že první příznaky ženy pocítí kolem 45 let věku. Měsíčky ztratí asi v rozmezí 49 až 51 let, potíže s přechodem pak končí kolem 55 let,“ vysvětluje Michal Turek.

Příznaků jsou popsány stovky, mezi hlavní patří návaly horka, noční pocení, poruchy nálady, nespavost, nervozita a podráždění, úzkost. Některé ženy snášejí přechod těžce, je ale i mnoho žen, které projdou tímto obdobím s grácií a není na nich téměř poznat.

Co za potížemi stojí? „V ženském těle dochází v období klimakteria k hormonálním změnám, vyhasíná funkce vaječníků, hormony se poté tvoří v menší míře v jiných tkáních. V souvislosti s tím dochází ke změnám ve všech dalších orgánech, které jsou na vaječníkové hormony citlivé, a takové receptory jsou překvapivě třeba i v oblasti trávicího systému, kůže a podobně,“ říká Michal Turek.

V důsledku tohoto hormonálního úbytku dochází ke ztenčení sliznic močové trubice, močového měchýře, pochvy, tkáň je méně pružná, vzniká větší riziko poranění a zánětu, dostavují se pocity suchosti, pálení, řezání, bolestivého močení a bolesti při pohlavním styku, a to i při absenci zánětu.

Hormonální terapie není vhodná pro všechny

Pomocí je podávání hormonů, takzvaná hormonální substituční terapie. Hormony lze podávat celkově nebo lokálně. „Substituční terapie prošla v posledních deseti až dvaceti letech proměnou. V 90. letech bylo její předepisování moderní a nekritické, potom přišlo naopak její popření. Dnes bych doporučil, aby se k ní přistupovalo individuálně. Svou roli má, některým ženám může významně pomoci, ale rozhodně není vhodná pro všechny,“ připomíná lékař.

S přibývajícím věkem je častější i puzení na močení, opakované noční močení a neudržení moči. Je to dáno dráždivým měchýřem a zčásti opět hormonálním úbytkem. Zatímco stresová inkontinence při kašli, poskocích a podobně postihuje i mladší ženy a s úspěchem se řeší voperováním inkontinenční pásky, tato takzvaná urgentní inkontinence se musí řešit jinak, a to léky.

Čtěte také

Ženy ve vyšším věku, zejména mezi 65 a 70 lety, také častěji trpí určitými druhy nádorů dělohy a vaječníků. „Nejčastější nádor děložního těla je velmi dobře odstranitelný. Po operaci a případném ozařování je šance na vyléčení a přežití velmi vysoká. Podávání hormonů mírně zvyšuje riziko nádoru prsu, ale je to opravdu velmi malé číslo. Na druhou stranu hormonální terapie chrání například proti rakovině tlustého střeva. Vždy tedy musíme zvážit všechny plusy i mínusy hormonální terapie,“ doplňuje Michal Turek.

Starší ženy by tedy neměly podceňovat prevenci. Ačkoli už nemenstruují a nemají potíže, je třeba si uvědomit, že nádory zpočátku nebolí. Preventivní gynekologické vyšetření a ultrazvuk jednou za rok může včas určit, zda se v těle něco neděje. Jednou za dva roky by pak měla žena zajít na mamografii. Tam zase vyloučí nádor prsu.

„No, a na závěr: veselá mysl - půl zdraví. To platí ve třiceti, v padesáti i v sedmdesáti. V každé životní etapě si můžeme najít něco krásného, co nás naplňuje a těší, a užít si tedy i stárnutí s radostí,“ uzavírá lékař.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.