Projeďte se na vánočních saních s hvězdnou Dianou Krall nebo si zazpívejte dixielandové Rolničky

9. prosinec 2022

Jako i v jiných žánrech, je také v jazzu, nadto s komerčními ambicemi, jakousi dobrou normou natočit minimálně jedno vánoční album. To platí i v případě v Čechách dosti populární kanadské zpěvačky a pianistky Diany Krall. Albu, které vyšlo v roce 2005, dala prostý název Christmas Songs čili Vánoční písničky.

Nijak na něm neexperimentovala, a to ani v dramaturgii, která se omezila na tucet velmi osvědčených vánočních standardů. Diana Krall se nechala ve studiu s pomocí ostříleného producenta Tommyho LiPumy doprovodit špičkovým big bandem z Kalifornie – The Clayton/Hamilton Jazz Orchestra vedeným třemi skvělými muzikanty, bratry Johnem a Jeffem Claytonovými, tedy basistou a altsaxofonistou, a bubeníkem Jeffem Hamiltonem.

Deska se setkala nejenom se zájmem posluchačů, ale také vcelku příznivými recenzemi. Například v článku britského nedělníku Observer mimo jiné stálo: „Toto vánoční album dokazuje, že nakonec Diana Krall nezapomněla swingovat. Je to skvělé jazzové vokální album, které vám zvedne náladu nyní i na několik příštích Vánoc.“

A dá se říci, že může příjemně působit i po sedmnácti letech, třeba skladbou, která byla nejprve instrumentálkou a až později byla opatřena textem. Jmenuje se Sleigh Ride, Jízda na saních.

Čtěte také

Mnohem více vánočních alb sestavil oblíbený americký alt i sopránsaxofonista a přední představitel smooth jazzu Dave Koz, za některá z nich byl nominován na cenu Grammy. A od Davea Koze vás může potěšit úprava vánočního superhitu Last Christmas od dvojice Wham a také instrumentální duet s velmi podobně zaměřeným a úspěšným saxofonistou Kennym G. Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!

Tento vánoční evergreen zazní ještě jednou, a to v podání Petry Chlebníčkové jako pozvánka k návštěvě předvánočního koncertu budějovického Rozhlasového swingového orchestru 15. prosince od 19 hodin ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice.

Tomu bude předcházet vzpomínka na velmi vlivného jazzového i rhythm and bluesového trumpetistu Donalda Byrda, který se narodil právě 9. prosince před 90 roky a který byl jakýmsi muzikantským i lidským patronem veleslavného Herbieho Hancocka.

A vše uvedou dixielandové Rolničky v podání legendy ostrovního tradičního jazzu, trumpetisty Kennyho Balla a jeho Jazzmenů.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...