Ivo Šmoldas: Ideální fiskálně odpovědný občan je ten, kdo sedí s cigaretou v ruce vožralej za volantem
Kterak náruživý kuřák Ivo Šmoldas k elektronickým cigaretám přešel. Tak by se dala nazvat historka, kterou doktor filosofie, překladatel, nakladatelský redaktor, moderátor a oblíbený glosátor vyprávěl na Dni otevřených dveří Českého rozhlasu České Budějovice a zároveň v silvestrovském vysílání od Tří lvů.
Začal tím, jak ho zasáhl výrok někdejšího ministra financí Miroslava Kalouska o tom, že se bude zvedat spotřební daň z tabákových výrobků.
„Tenkrát, když jsem ho tak poslouchal, se mě to dotklo. Tak nějak bytostně. Říkal jsem: To je teda něco, to je nějakej vděk? Já kouřím už od třetí třídy základní školy a bůh je mi svědkem, že jsem to nikdy nevodbejval, a co já už jim nasypal!“
V Ivo Šmoldasovi to bublalo a měl pocit, že je třeba tomu Kalouskovi vmést rozčílení do tváře: „Tak mě to úplně zvedlo ze sedačky a k té obrazovce jsem na něj zařval své oblíbené heslo: Chceš moc, nedostaneš nic! Teda já mu rovnou řekl, co dostane...“
A jak tak přitom držel své cigárko, típnul ho do popelníku. „A přísahám, že to bylo moje poslední cigáro. Tak se stalo, že jsem přešel na elektroniku. To totiž není tabákový výrobek, tak to se tenkrát zdanit nedalo. No, ale teď to chystaj,“ poznamenal Ivo Šmoldas do smíchu publika v sále Českého rozhlasu České Budějovice.
A když už se dostal k tématu spotřebních daní, využil setkání s posluchači k malé osvětě: „Spotřební daň je vcelku výživný zdroj státního rozpočtu. Je uvalena na tabák a tabákové výrobky a potom na alkohol a pohonné hmoty. A když už jsem tady vzpomínal pana Kalouska, tak ten nás za časů svého ministrování nabádal, abychom byli fiskálně odpovědní. To znamená, že my máme platit všechny ty daně a oni, co je utrácejí, že se mají krotit. No, nedaří se ani jedno.“
Ivo Šmoldas si ale představil takového ideálně fiskálně odpovědného občana: „A zjistil jsem, že je to ten, kdo s cigaretou v ruce sedí vožralej za volantem. Ten platí rovnou celý sortiment spotřební daně a navrch většinou sejde ze světa dřív, než ho stačí porazit důchodový výměr. Takže vlastně uleví i průběžnému důchodovému systému...“
Tuto absolutní fiskální odpovědnost si raději na Silvestra, ani nikdy jindy, neosvojujte. Ale chcete-li se pobavit, pusťte celý rozhovor s Ivo Šmoldasem.
Související
-
Byl to vtip? S bavičem Milošem Knorem o kandidatuře na prezidenta i dětství v budějovickém rozhlase
Známý stand-up komik Miloš Knor má blízký vztah k rozhlasu. Prozradil to divákům v sále Českého rozhlasu České Budějovice. Živý rozhovor byl součástí Dne otevřených dveří.
-
Nedvěda, formuli 1 i kutálející se ořech umí věrně napodobit Petr Rychlý. Nezalekl se ani štěku
Herec Petr Rychlý je muž, který s námi žije. Skrze oblíbené seriály vstupuje už roky do našich domácností. Jako moderátor, případně účastník, nás baví z televizních pořadů.
-
Nicnedělání se lekl. A tak Jan Burian po sedmdesátce zase koncertuje, píše fejetony, točí podcast
Jan Burian je písničkář, básník a publicista. Jednou z jeho životních rolí je také „průvodcování“ po severských zemích. Stále se mu věnuje, stejně jako dalším činnostem.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.