Karel Poláček: Hlavní přelíčení. Příběh slabocha a naivního snílka, který se dopustí nejprve podvodu a pak i vraždy

Železničář Maršík je prázdný mluvka, nespokojený se svým životem a manželstvím, rozhádaný s chamtivým tchánem. Rád by snadno přišel k penězům, pořídil si vlastní dům a do něj krásnou ženu. Vymyslí to. Podá inzerát, v němž inteligentní muž hledá dívku či vdovu, která by vládla menším věnem. Chytne se osmatřicetiletá služebná Alžběta Válová…

Účinkují: Václav Neužil, Magdaléna Borová, Klára Cibulková, Rostislav Novák, Marek Němec, Hanuš Bor, Libuše Švormová, Zdeněk Vencl, Zdeněk Velen, Aleš Procházka, Vlastimil Zavřel, Miroslav Táborský a další
Napsal: Karel Poláček
Dramaturgie: Lenka Veverková
Zvukový mistr: Ladislav Reich
Zvuková spolupráce: Jan Trojan
Režie: Vít Vencl
Premiéra: 27. 3. 2022

Autorem dramatu z pražské periferie je český spisovatel Karel Poláček, známý hlavně humoristickou tvorbou. V Hlavním přelíčení vypráví tragický příběh malého člověka, slabocha a naivního snílka, který se v touze po majetku dopustí nejprve podvodu a pak i vraždy.

Inspirací byla autorovi skutečná loupežná vražda, která se v roce 1928 odehrála v pražské Hostivaři, a následný soudní proces s pachatelem. Karel Poláček tehdy případ sledoval jako soudničkář Českého slova.

Hlavní přelíčení vyšlo poprvé v roce 1932. V roce 1971 natočil režisér Ivo Novák podle Poláčkova románu stejnojmenný televizní film, v němž do ústřední dvojice sňatkového podvodníka a jeho vdavekchtivé oběti obsadil Josefa Somra a Jaroslavu Tichou.

V roce 1984 vznikla šestidílná rozhlasová četba na pokračování a z roku 2022 je nejnovější zpracování – dramatizace, v níž účinkují Václav Neužil, Magdaléna Borová, Klára Cibulková, Rostislav Novák nebo Marek Němec.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.