Mysleli jsme si, že díky jednomu zvratu bude vše už jen lepší, ale tak to v dějinách nechodí, říká biskup

1. leden 2025

Novoročním hostem ve vysílání Českého rozhlasu České Budějovice byl husitský biskup Lukáš Bujna. Moderátor Filip Černý s ním probral všechno od knížek, jejichž je Lukáš Bujna autorem, po úbytek věřících v Česku. A padla i otázka, kde vzít naději v dnešním rozbouřeném světě.

„Já bych spíš řekl, že současný stav světa je normální. My jsme si možná předtím zvykli na něco, co až tak normální nebylo. Devadesátá a nultá působila, že se dějiny zastavily, že nám studenti v roce 1989 vybojovali svobodu a už bude jenom lépe. Když ale člověk studuje dějiny, ví, že to tak prostě nechodí,“ uvažuje biskup Lukáš Bujna.

V době, která vyvolává dojem, že se dějiny zastavily a všechno je vybojováno, naopak podle něj ve skrytu rostou problémy, které se nakonec někde vyvalí. „My jsme měli nějaké podivné nastavení, kdy jsme si mysleli, že jedním zvratem k lepšímu už to tak zůstane, ale stačí si popovídat s hodně starými lidmi a zjistíme, že takových zvratů může člověk zažít mnoho,“ dodává.

Svět ostatně během krátké doby zakusil pandemii a pak válku. „Zvláštní je, že v době covidu se kladl velký důraz na ochranu života před sebemenším rizikem a na to bezprostředně navázalo masové vraždění lidí na Ukrajině,“ připomíná Lukáš Bujna.

„Zároveň tam ale hraje roli odhodlání a odvaha bránit, co je pro lidi podstatné, ať už je to jejich zem, národ, suverenita, svoboda. To velmi silně ukazuje, že život nestačí jen přežívat, ale je dobré vědět, jestli je tady něco, za co stojí bojovat,“ doplňuje.

Novoroční rozhovor s husitským biskupem Lukášem Bujnou si poslechněte online.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související