Nerozuměli mi, ale prý se to hezky poslouchalo, vzpomíná kaplan na první Velikonoce mezi vojáky

7. duben 2023

Michal Balek je duchovním Československé církve husitské a zároveň armádním kapitánem. Působí totiž jako vojenský kaplan u 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích. V rozhovoru pro Český rozhlas vyprávěl mimo jiné o slavení Velikonoc mezi vojáky.

„Když jsem sem nastoupil, tak jsem po prvním roce na Zelený čtvrtek uspořádal ne bohoslužbu, ale setkání pro zájemce, kteří by se chtěli dozvědět něco o svatém týdnu,“ vzpomíná Michal Balek na první oslavu Velikonoc na vojenské základně 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích.

„Byl jsem překvapený, že přišlo snad padesát lidí a bylo tu úplně plno. Tak jsem vyprávěl o každém velikonočním dnu, co se během něj slaví, četl k tomu úryvky z Bible. V jednom okamžiku jsem se ale zarazil a zeptal se vojáka, co stál vedle mě: Prosím tě, rozumíš tomu, co se snažím říct? A on se na mne bezelstně usmál a odpověděl: Nerozumím, ale ono se to tak hezky poslouchá,“ směje se tehdejší situaci ještě po letech.

Duchovní služba Michala Balka nebyla nikdy úplně typická. Jako kazatel Československé církve husitské začal sloužit na začátku tisíciletí, ale vždycky se vedle angažmá v jednotlivých církevních sborech věnoval pastoraci i v necírkevním prostředí.

Byl vychovatelem ve výchovném ústavu v pražském Klíčově, nemocničním kaplanem v Thomayerově nemocnici v Praze – Krči. V roce 2013 přijal v domovské církvi kněžské svěcení a čtyři roky poté se stal vojenským kaplanem na posádce ve Strakonicích.

Celý rozhovor s vojenským kaplanem Michalem Balkem si poslechněte online. Bude řeč nejenom o Velikonocích, ale i o misi v Afganistánu a o tom, že práce s lidmi je pokaždé trochu jiná. A jelikož se vojenským duchovním v české armádě tradičně říká španělským výrazem „padre“, tak se od Michala Balka dozvíte, kdo je v armádě „madre“.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.