Nerozuměli mi, ale prý se to hezky poslouchalo, vzpomíná kaplan na první Velikonoce mezi vojáky
Michal Balek je duchovním Československé církve husitské a zároveň armádním kapitánem. Působí totiž jako vojenský kaplan u 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích. V rozhovoru pro Český rozhlas vyprávěl mimo jiné o slavení Velikonoc mezi vojáky.
„Když jsem sem nastoupil, tak jsem po prvním roce na Zelený čtvrtek uspořádal ne bohoslužbu, ale setkání pro zájemce, kteří by se chtěli dozvědět něco o svatém týdnu,“ vzpomíná Michal Balek na první oslavu Velikonoc na vojenské základně 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích.
„Byl jsem překvapený, že přišlo snad padesát lidí a bylo tu úplně plno. Tak jsem vyprávěl o každém velikonočním dnu, co se během něj slaví, četl k tomu úryvky z Bible. V jednom okamžiku jsem se ale zarazil a zeptal se vojáka, co stál vedle mě: Prosím tě, rozumíš tomu, co se snažím říct? A on se na mne bezelstně usmál a odpověděl: Nerozumím, ale ono se to tak hezky poslouchá,“ směje se tehdejší situaci ještě po letech.
Duchovní služba Michala Balka nebyla nikdy úplně typická. Jako kazatel Československé církve husitské začal sloužit na začátku tisíciletí, ale vždycky se vedle angažmá v jednotlivých církevních sborech věnoval pastoraci i v necírkevním prostředí.
Byl vychovatelem ve výchovném ústavu v pražském Klíčově, nemocničním kaplanem v Thomayerově nemocnici v Praze – Krči. V roce 2013 přijal v domovské církvi kněžské svěcení a čtyři roky poté se stal vojenským kaplanem na posádce ve Strakonicích.
Celý rozhovor s vojenským kaplanem Michalem Balkem si poslechněte online. Bude řeč nejenom o Velikonocích, ale i o misi v Afganistánu a o tom, že práce s lidmi je pokaždé trochu jiná. A jelikož se vojenským duchovním v české armádě tradičně říká španělským výrazem „padre“, tak se od Michala Balka dozvíte, kdo je v armádě „madre“.
Související
-
K válce na Ukrajině nebyl spravedlivý důvod, navíc je vedena nepřijatelným způsobem, říká duchovní
Michal Opatrný je zástupce děkana na teologické fakultě Jihočeské univerzity a zároveň katolický jáhen. V rozhovoru pro Český rozhlas se ohlédl za končícím rokem 2022.
-
Karel Skalický utekl přes železnou oponu do Říma a stal se knězem. Po revoluci se vrátil na jih Čech
Život Karla Skalického by vydal na hodně obsáhlý román. Rodák z Hluboké nad Vltavou přešel za nezvyklých okolností přes železnou oponu a zapojil se do exulantských aktivit.
-
Ráda provokativně bořím předsudky. Myslím, že je to dobře, říká farářka a nemocniční kaplanka
Ludmila Míchalová Mikšíková působí na částečný úvazek jako evangelická farářka ve Strmilově na Jindřichohradecku a zároveň je kaplankou v českobudějovické nemocnici.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.