Politika i církve by měly lépe sloužit společnosti, říká historik a duchovní Richard Vlasák
„V Čechách i v Německu se sociální nůžky rozevírají,“ tvrdí Richard Vlasák. Publicista, politický komentátor, historik a zároveň pedagog a evangelický duchovní žije široce rozkročen ve středoevropském prostoru.
Studoval v Čechách, Sasku i Švýcarsku, duchovenskou praxi si už ozkoušel ve Falci i na Moravě. „Zažil jsem, když jsem byl s německými dětmi na výletě, jak se zpovykaně rozeběhly kupovat brambůrky a gumové medvídky, ale jeden chlapeček s nimi nešel, protože na to neměl,“ připomíná ne ojedinělý zážitek.
„Nejde o ty bonbóny, ale o to, že když nedáme všem stejnou šanci, tak přicházíme o talenty. A talentem nemyslím jenom, že někdo získá Nobelovu cenu za fyziku, ale i to, že zvládne dobře svoje řemeslo,“ vysvětluje.
Samotná situace v Česku má podle Richarda Vlasáka do ideálu hodně daleko. „V náboženském i politickém světě sleduju spoustu věcí, které se mi nelíbí,“ říká. „Doufám, že se po čase z toho ale nějak politika i církve oklepou. Obojí by měly lépe sloužit společnosti a ne jen samy sobě,“ uzavírá s mírným optimismem.
Richard Vlasák tráví léto ve svém domově na jihu Čech, zároveň se ale chystá na Moravu na další pastorační štaci.
O tom, co všechno obnáší život protestantského duchovního na počátku druhé dekády 21. století, vypráví v rozhovoru pro pořad Jihočeši.
Související
-
Manažer spálil všechny mosty do podnikatelského světa a stal se farářem na Hluboké
Tomas Van Zavrel je katolický farář. Jeho cesta k víře ale byla hodně klikatá. Vystudoval práva v Holandsku a po revoluci se vrátil do Čech jako expert realitní kanceláře.
-
Salesiánský kostel v Budějovicích spravuje jmenovec slavného genetika, kterému všichni říkají Jožka
Josef Mendel má nejen stejné příjmení jako zakladatel moderní genetiky, ale narodil se v Brně jako on a je rovněž knězem jako on. Dnes žije a působí v Českých Budějovicích.
-
Hořické pašije byly několikrát zakázané a tradice málem zanikla, teď ale díky nadšencům žije
„Naše scéna je uspořádaná tak, že nepoužíváme žádné mikrofony,“ popisuje člen Společnosti pro zachování Hořických pašijových her Miroslav Kutlák, jak se hraje v amfiteátru.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka