Politika i církve by měly lépe sloužit společnosti, říká historik a duchovní Richard Vlasák

10. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Richard Vlasák, publicista, politický komentátor, historik a zároveň pedagog a evangelický duchovní
0:00
/
0:00

„V Čechách i v Německu se sociální nůžky rozevírají,“ tvrdí Richard Vlasák. Publicista, politický komentátor, historik a zároveň pedagog a evangelický duchovní žije široce rozkročen ve středoevropském prostoru.

Studoval v Čechách, Sasku i Švýcarsku, duchovenskou praxi si už ozkoušel ve Falci i na Moravě. „Zažil jsem, když jsem byl s německými dětmi na výletě, jak se zpovykaně rozeběhly kupovat brambůrky a gumové medvídky, ale jeden chlapeček s nimi nešel, protože na to neměl,“ připomíná ne ojedinělý zážitek.

„Nejde o ty bonbóny, ale o to, že když nedáme všem stejnou šanci, tak přicházíme o talenty. A talentem nemyslím jenom, že někdo získá Nobelovu cenu za fyziku, ale i to, že zvládne dobře svoje řemeslo,“ vysvětluje.

Samotná situace v Česku má podle Richarda Vlasáka do ideálu hodně daleko. „V náboženském i politickém světě sleduju spoustu věcí, které se mi nelíbí,“ říká. „Doufám, že se po čase z toho ale nějak politika i církve oklepou. Obojí by měly lépe sloužit společnosti a ne jen samy sobě,“ uzavírá s mírným optimismem.

Richard Vlasák tráví léto ve svém domově na jihu Čech, zároveň se ale chystá na Moravu na další pastorační štaci.

O tom, co všechno obnáší život protestantského duchovního na počátku druhé dekády 21. století, vypráví v rozhovoru pro pořad Jihočeši.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová