Země vycházejícího slunce a swing. Japonská půlhodinka i s úspěšným kapelníkem Takeshi Shindem ke 100. výročí narození
Swingová, potažmo jazzová nálada bude tentokrát souviset se Zemí vycházejícího slunce, tedy Japonskem. Větší část věnujeme kapelníkovi, klarinetistovi a autorovi Takeshi Shindovi, který se narodil právě 11. listopadu před sto lety v kalifornském Sacramentu a v pěti letech přesídlil s rodiči do Los Angeles.
Ve dvaceti letech byl Takeshi přemístěn do Manzanaru, což byl jeden z desítek internačních táborů, které vznikly za 2. světové války na východním úbočí horského hřebenu Sierra Nevada v Kalifornii. Právě sem byli vysídlováni Američané, kteří měli japonský původ. Takeshi Shindo zde prožil dva roky.
Po odchodu z Manzanaru byl přijat do americké armády jako japonský tlumočník. Po válce rozvinul plně svůj interes a nadání pro muziku. Studoval jazzovou kompozici a zformoval svůj taneční band, nutno říci, že národnostně velice pestrý. Byli v něm nejenom Japonci a Američani, ale také muzikanti původu židovského, ruského, irského a mexického a samozřejmě také černoši.
V druhé půlce padesátých let se Takeshi Shindo snažil přitažlivě aranžérsky spojit vlivy japonské hudby se swingem a dokonce i s hudbou country and western. Jako příklady jsme do pořadu vybrali standardy Chattanooga Choo Choo nebo Buttons and Bows.
Čtěte také
V orchestru tehdy figurovali skvělí muzikanti, jako byli trumpetisté bratři Pete a Conte Candoliové, bubeník Mel Lewis, basista Red Mitchell nebo kytarista Barney Kessel.
Takeshi Shindo prožíval pravděpodobně nejlepší časy na přelomu padesátých a šedesátých let, kdy natočil několik solidně produkovaných alb pro vlivnou firmu Capitol. Také v té době zkomponoval a natočil hudbu pro řadu televizních pořadů i filmů.
V druhé polovině šedesátých let na dlouhý čas zakotvil jako vysokoškolský učitel na Kalifornské státní univerzitě. Zemřel v nedožitých osmdesáti letech v roce 2002.
V pořadu také zazní jazzová klasika Dukea Ellingtona Caravan v moderním pojetí japonského dua Swing Slow. Na úplný závěr sestoupíme do hlubin japonského swingu s především ve třicátých letech minulého století oblíbeným zpěvákem, hercem a bavičem Akirou Kishiim, který s kapelou Japan Victor Rhythm Jokers osobitě a japonsky pojal známou swingovku Sweet Sue, Just you.
Související
-
Odešli Braňo Hronec, známý slovenský kapelník, a také Anita Kerr, vedoucí slavné vokální skupiny
Swingovou půlhodinku otevřeme smutnou aktualitou. Zemřel slovenský dirigent, skladatel i klávesista Braňo Hronec. V podání jeho orchestru zazní Spomienka na Glenna Millera.
-
Hledám děvče na boogie woogie, ale též čerstvá ozvěna vydařené Rozhlasové tančírny
„Byla jsem šťastná, že jsem si mohla opět zazpívat s orchestrem. A ten váš je opravdu úžasný. Swing je pro mě život,“ řekla zpěvačka Eva Emingerová po Rozhlasové tančírně.
-
Dorothy Ashby přivedla harfu na půdu jazzu a natáčela i se Steviem Wonderem
To, že harfa, tedy instrument typický pro jiný druh hudby, vstoupila na půdu jazzu, bylo především zásluhou Dorothy Ashby, černošské hudebnice virtuózně ovládající nástroj.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.