Pozoruhodný muzikál s jazzovým ambasadorem Louisem Armstrongem z časů železné opony

26. srpen 2022

Jedním z hodně pozoruhodných alb jazzové historie jsou The Real Ambassadors, tedy Skuteční velvyslanci. Tato deska vyšla ze stejnojmenného jazzového muzikálu tvůrců Davea Brubecka, slavného cooljazzového pianisty a autora, a jeho manželky Ioly.

Do muzikálu zahrnuli více důležitých a zajímavých témat jako hnutí za občanská práva, hudební byznys, postavení Ameriky ve světě během studené války, ale také vliv Boha na společnost. Manželé Brubeckovi čerpali ze zkušeností a zážitků, které je potkaly během turné organizovaného americkým ministerstvem zahraničí ve prospěch šíření americké kultury a především hudby v čase, kdy byl svět razantně rozdělen takzvanou železnou oponou.

Muzikál The Real Ambassadors byl postaven zejména na velkém jazzovém ambasadorovi, zpěvákovi a trumpetistovi Louisi Armstrongovi.

Čtěte také

Poprvé byl představen na jazzovém festivalu v Monterey před šedesáti roky a dočkal se i vydání v roce 1962 na desce, samozřejmě s pianistou Dave Brubeckem a jeho proslulým kvartetem, dále Louisem Armstrongem a jeho kapelou, vokální skupinou Lambert, Hendricks and Bavan a zpěvačkou Carmen McRae.

Z alba vám nejprve zahrajeme titulní skladbu, v níž se vlastně všichni aktéři spojili, a také Summer Song – Letní píseň s Louisem Arsmtrongem. Mimochodem, tento muzikál se dočkal znovuuvedení po čtyřiceti letech opět na jazzovém festivalu v Monterey!

Hudební půlhodinku dále osvěží intimní vokální projev původem brazilské zpěvačky Astrud Gilberto, která se sice nejvíce proslavila Dívkou z Ipanemy, ale natočila celou řadu jiných milých písniček s dotykem bossa novy, a také vzpomínka na výborného swingového bubeníka George Reeda ke stému výročí narození. K tomu přidáme jeden velký jazzový hit na závěr.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související