Písnička Š-š-š, kterou zpívá Helena Blehárová, byla hitem už v původní verzi s hlasem Nancy Sinatry

Pět desítek singlů, účinkování v muzikálech nebo seriálu Píseň pro Rudolfa III. a silné tvůrčí období s orchestrem Gustava Broma, se kterým vplula z éry swingu a jazzu až k popové produkci. To je velmi stručná vizitka Heleny Blehárové, slovenské rodačky, jejíž nejšťastnější hudební léta se vážou k Brnu.

Písničku Š-š-š nazpívala v roce 1967 a – jak sama v jednom rozhovoru přiblížila – vznikla velmi rychle: „V noci mi volal textař Jan Fiala a říká mi, že slyšel písničku, kterou zpívá Nancy Sinatra. ‚Už pro tebe píšu text a zařídí se natáčení.‘ A byl to hit.”

Ostatně hitový potenciál skladba z pera Lee Hazlewooda naplnila už v Americe, kde ji v roce 1966 nazpívala právě dcera slavného swingového šviháka Franka Sinatry Nancy. Navíc, zájem publika nevzbudil song Sugar Town jen pro svou příjemně houpavou melodii, ale i díky jistému tajemnu, které se váže k jeho textu.

Víc prozrazovat nebudeme. Poslechněte si rubriku Písničky z cizí kapsy, v níž také můžete porovnat obě verze skladby.

autor: Martin Schuster | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.