Píseň Tvé stopy v písku Jiřího Korna není z Čech. S originálem bodovala americká rocková kapela Styx
Jiří Korn během své kariéry kličkuje mezi žánry jako slalomář mezi brankami. Od bigbítu k estrádnímu popu, tanečním hitům, melodickým baladám, muzikálovým rolím až po velmi zajímavé vokálně-harmonické experimentování s kapelou 4TET.
Tato jeho styly nespoutaná cesta je lemována řadou písniček, které dosáhly velké obliby buď u publika, nebo se zamlouvaly žánrovým fajnšmekrům. A nebo všem dohromady. Někdy šlo o původní tvorbu, v řadě případů ale i o přezpívané verze zahraničních hitů.
A právě z druhé jmenované škatulky můžeme vylovit skladbu Tvé stopy v písku. Na startu 80. let s ní výrazně zabodovala americká rocková kapely Styx. A vůbec nevadilo, že v ní potlačila obvyklý důraz na zvuk elektrických kytar, namísto kterých se o náladu stará souhra kytar akustických, mandolíny a akordeonu.
Originál písně a českou coververzi můžete porovnat v rubrice Písničky z cizí kapsy.
Související
-
Dívka Gloria, o níž u nás zpíval Vítězslav Vávra, je z autorského zpěvníku Itala Umberta Tozziho
V bubeníkovi Vítězslavu Vávrovi objevil zpěváka kapelník skupiny Maximum Petr Hannig. A měřeno popularitou se nespletl. Na publikum zabral recept „sympatického civila“.
-
Písnička To se budem príma mít v podání Country Beatu se příliš neliší od původní americké verze
Chlapecky čistý hlas Karla Kahovce se hezky pojil jak s bigbítovými nahrávkami, tak zvukem moderní country, na který se svého času úspěšně vrhl Country Beat Jiřího Brabce.
-
Píseň Řekni, kde ty kytky jsou má řadu českých verzí. Předlohou byl americký protiválečný song
Pomalý foxtrot. Takto je na supraphonském singlu z roku 1964 v podtitulu označena písnička Řekni, kde ty kytky jsou, nazpívaná Juditou Čeřovskou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.