Pěstounství je náročná služba. V těžkých situacích proto pomáhají doprovázející organizace
Pěstounská péče je termín skloňovaný v poslední době v Česku ve všech možných pádech. Stát se totiž snaží omezit ústavní péči a naopak podporovat náhradní rodinnou péči o děti. Lidé, kteří se rozhodnou stát pěstouny, musí ale splnit řadu podmínek. Na druhou stranu také získají zázemí v takzvaných doprovázejících organizacích.
„Pěstounství je náročná služba,“ říká Helena Kavanová z českobudějovické společnosti Do hnízda. „Každý pěstoun určitě potvrdí, že do dostal do situací, kdy si nevěděl rady, kdy netušil, jak se rozhodnout. A právě v těchto okamžicích by měla být nápomocná doprovázející organizace,“ dodává.
Kromě vlastního poradenství ve složitých situacích může doprovázející organizace zprostředkovat odbornou pomoc, například konzultaci psychologa nebo psychiatra, může pomoci s jeho vyhledáním i finančním příspěvkem, pokud je služba hrazená.
Čtěte také
Doprovázející organizace se mnohdy zapojují do kontaktu s biologickou rodinou. „Někteří pěstouni realizují ty kontakty sami, což určitě přináší hodně zodpovědnosti, stres, zátěž. Pokud tedy pěstouni chtějí, může být kontakt podporovaný doprovázející organizací,“ potvrzuje Helena Kavanová.
Součástí podpory pěstounských rodin je podle ní také pomoc při komunikaci s úřady nebo zajištění vzdělávání. „To je jedním z práv a zároveň i povinností pěstouna a mělo by přispívat k tomu, aby se pěstoun dozvěděl víc o výchově dětí, které mají specifické potřeby. Zároveň je i povinností doprovázející organizace setkávat se, a to minimálně jednou za dva měsíce,“ říká.
Celý pořad Přímá řeč o pěstounské péči i s reportáží ze setkání pěstounů, dětí a biologických rodičů si poslechněte online. Připravil Filip Černý.
Související
-
Život pěstounských rodin? Většinou normální, jen s pravidelnými návštěvami sociální pracovnice
Jednou z forem náhradní rodinné péče je pěstounství. Někdy se pěstouni o děti starají jen krátce, než se vyřeší problémy původní rodiny, jindy péče trvá mnoho let.
-
Lidé ztrácí snahu řešit problémy ve vztazích. Tím na celý život ovlivní děti, upozorňuje poradkyně
Přibližně každé druhé manželství skončí rozvodem. Znesváření manželé bývají pohlceni svými spory a často si ani neuvědomují, že konec vztahu se nedotýká jen jich samotných.
-
Národ Komenského posílá až čtvrtinu dětí do školy později, to je tristní, říká náměstek hejtmana
Velmocí v odkladech školní docházky se stala Česká republika, má jich nejvíc v celé Evropě. Pozdější nástupy do první třídy jsou přitom podle odborníků mnohdy zbytečné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka