Pavel Kroneisl: Ať žije antikvariát

22. červenec 2021

Nedávno jsem se doslechl, že v centru Českých Budějovic po mnoha letech končí jeden známý antikvariát. Je mi to upřímně líto. Vzpomínám si na doby, kdy jsem právě do antikvariátů hrozně rád chodil.

Voněly po starých knihách a člověk tam objevil mnohdy doslova poklady. Já třeba knihu Ernesta Hemingwaye Komu zvoní hrana s ilustracemi Pabla Piccasa.

Do antikvariátů jsem chodil nejen nakupovat, ale i prodávat, to když nám doma začaly přetékat knihovny. Vzal jsem velkou tašku, vyskládal do ní pro nás už nepotřebné knihy – většinou nevhodné dárky – a vydal jsem se do antíku.

Vše jsem prodal, ale protože mi bylo líto jít domů s prázdnou, začal jsem se probírat nabídkou a domů jsem opět vláčel objemné zavazadlo. Prostě knížky jsem měl a mám pořád rád a nikdy jsem neodolal možnosti je mít.

Měl jsem kdysi kamaráda Honzu, jehož rodiče měli doma obr knihovnu, kterou jsme mohli využívat i my mladí. Tahali jsme knížku po knížce a čuchali k nim. To si vezmete svazek a proti nosu rychle zalistujete. Každá ta stará knížka voněla jinak. Teprve pak jsme se zajímali, co v ní je.

Prostě staré knížky mají své obrovské  kouzlo. Proto je mi moc líto každého zavřeného antikvariátu. Toho budějovického, do nějž jsem často chodíval, zvlášť. Ale co se dá dělat.

autor: Pavel Kroneisl | zdroj:
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová