Od první jízdy táta tvrdil, že jsem se pro veslování narodil, vzpomíná Václav Chalupa
Veslovat se učil na jindřichohradeckém rybníku Vajgar a dotáhl to až na olympijské stupně vítězů. Václav Chalupa je držitelem stříbrné medaile z her v Barceloně, čtyřnásobným vicemistrem světa a několikanásobným vítězem Světového poháru.
„Bylo mi sedm let, když jsem poprvé vzal do ruky veslo. Jel jsem na takovém historickém skulu Racek a vesloval jsem samozřejmě poprvé na rybníku Vajgar. Dovedl mě k tomu táta, který od té doby tvrdil, že jsem se pro veslování narodil,“ vzpomíná Václav Chalupa.
Rodák z Jindřichova Hradce, který přišel na svět o adventu roku 1967, byl bezpochyby nejúspěšnějším českým veslařem 90. let. Stal se čtyřnásobným vicemistrem světa, stříbrným olympijským medailistou z Barcelony v roce 1992 a několikanásobným vítězem Světového poháru.
Na cestě k metě nejvyšší mu ale štěstí úplně nepřálo. „Ve vrcholovém sportu potřebujete, aby se všechno sešlo – technika, forma, počasí, zdraví i štěstí. Jakmile jedno z toho vypadne, tak to většinou nevyjde,“ komentuje.
Václav Chalupa je pro mnohé symbolem ryzího sportovce, který šel vždy přímou cestou. Je také nositelem významné Ceny Thomase Kellera za celoživotní přínos veslování. Úspěšným sportovcem a veslařem byl i jeho otec Václav Chalupa starší, účastník olympijských her v Tokiu.
Čtěte také
Po dlouhé aktivní sportovní kariéře zůstal Václav Chalupa u vody, působil jako opravář lodí, ale také jako technický ředitel a správce při umělém kanálu v severočeských Račicích.
Před několika lety se vrátil s rodinou na jih Čech, konkrétně na Lipno, kde podniká a vede svůj veslařsko-bruslařský klub. „V Račicích mně a manželce stále něco chybělo. Ze dne na den jsme se rozhodli, že se vrátíme na jih Čech a na Lipno, které miluji. Bylo to právě ve šťastné době, kdy se otevřel olympijský park Rio-Lipno,“ vypráví.
Zároveň dlouhá léta organizuje regatu Chalupa Cup a stále působí jako expert při přenosech České televize z vrcholných veslařských závodů.
V pořadu Jihočeši Václav Chalupa kromě jiného vzpomíná na dětství a mládí v bytě nad jindřichohradeckým hotelem Zlatá husa: „Bydleli jsme ve třetím patře. Měli jsme nádherný výhled na náměstí a na zámek, ale z boku kuchyně a ložnice také na rybník Vajgar. A dodneška slyším ten zvláštní křik racků.“
Související
-
Trenér musel zůstat doma, mobily jsme neměli, vzpomíná na svou první olympiádu Kateřina Neumannová
Dva tituly mistryně světa a šest olympijských medailí, včetně té nejcennější, získala v běhu na lyžích Kateřina Neumannová. Rodačka z Písku studovala a trénovala na Šumavě.
-
Na saních se řítí rychlostí až 140 km/h. Nesmím se nechat rozhodit, říká skeletonistka Fernstädtová
Skeleton je zimní sport podobný bobování. Závodníci sjíždí dráhu na nízkých saních vleže na břiše hlavou napřed. Mezi naše nejlepší skeletonistky patří Anna Fernstädtová.
-
Dal jsem si knedlíky a šel jsem hrát, to dnešní mladí hokejisté nemohou, říká Václav Nedorost
V Českých Budějovicích se 16. března 1982 narodil hokejista Václav Nedorost. Ve městě pod Černou věží udělal také první sportovní krůčky. V roce 2000 byl draftovaný do NHL.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.