Neříkejte nashle. Shodíte tím celý předcházející rozhovor
Člověk je tvor společenský a nejjednodušší způsob, jakým dává najevo zájem o druhého člověka, je pozdrav. „Je to navázání vztahu, pozdravem ukazuji srdečnost a to, že jsem tu pro druhého,“ říká odbornice na etiketu Alena Špačková.
Čeština je relativně chudá na pozdravy, proto prosté dobrý den obměňujeme na dobré ráno, dobré dopoledne nebo dobrý večer. Existují i silně citově zabarvené pozdravy jako tě pic. „Nevylučuji, že je použijeme v situaci, kdy druhá strana přesně ví, že to myslíme v dobrém,“ komentuje Alena Špačková.
Ať už zvolíme jakýkoli pozdrav, můžeme ho odlišit od ostatních a povýšit na vyšší úroveň, když přidáme oslovení. „Pozdrav zní potom mnohem srdečněji. Je rozdíl, jestli řeknu jenom dobrý den, nebo dobrý den, paní Nováková,“ připomíná odbornice na etiketu.
Nezdravíme se však jenom při setkání, ale také při loučení. Při loučení má pozdrav stejnou hodnotu. Vyhněte se zkrácenému tvaru nashle. „Jsou lidé, kteří rozhovor v přátelském duchu ukončí pouhým nashle. To je shození situace, která měla nějakou hodnotu,“ varuje Alena Špačková.
Na shledanou je podle ní mnohem vlídnější, protože delší dobu zní. „Navíc souhlásky d a n dávají našemu projevu přesnější obrysy. To ukazuje spolehlivost. Vždycky řekněte na shledanou, pomáháte tak atmosféře v dané komunikaci,“ doplňuje Alena Špačková.
Rukulíbám je riskantní pozdrav, který si musíte předem natrénovat
Mezi méně tradiční pozdravy patří rukulíbám. Ten je podle odbornice na etiketu riskantní. Když ho muž zvládne s elegancí a žena pochopí, že to myslí velice mile, stačí zůstat u slovního vyjádření. Naše kultura totiž není zvyklá na líbání ruky.
Pokud se muž rozhodne políbit ruku jedné dámě ve společnosti, musí tak učinit i všem zbylým dámám. Tento pozdrav je ale třeba se předem dobře naučit.
„Nezvedám ruku dámy ke svým ústům, ale skloním se k její ruce. Ruku vezmu za konečky prstů a moje ústa se přiblíží k hřbetu ruky jenom na několik centimetrů, říká se, jen co ucítím parfém oné dámy. Pak se podívám do očí dámy, ručku jemně stisknu a pustím,“ popisuje Alena Špačková.
Související
-
Zdvořilé jednání brzdí agresivitu druhých. Mám to ověřené, říká učitelka etikety
Správné společenské chování je i v dnešní době naprosto nezbytné a ovládnutí etikety je předpokladem úspěchu. Myslí si to Alena Špačková, učitelka etikety.
-
První zdraví ten, kdo je vnitřně slušnější. Učte se s námi pravidla moderní etikety
Jaká společenská pravidla platí při představování, návštěvě, v dopravních prostředcích a na různých veřejných místech? A proč je vůbec v dnešní době dodržovat? Tomu...
-
Pravidla etikety pro pozdrav: V nádražní hale cizí lidi nezdravíme, ale v čekárně u lékaře ano
Pozdrav je nejčastější forma společenského styku. Zdravíme se s přáteli, známými, rodinou, zdravíme i neznámé lidi. Pravidla etikety jsou v těchto případech celkem ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.