Na nejstarším zvukovém záznamu v archivu budějovického rozhlasu zní římovské zvony a národní písně
Už 75 let je s vámi českobudějovický rozhlas. Pravda, změnil párkrát drobně jméno, ale slova rozhlas a České Budějovice má ve svém názvu téměř od počátku. Oficiálně začal vysílat 9. května 1945.
V českobudějovické fonotéce, jak se říká rozhlasovému archivu, jsou ale překvapivě nahrávky už z doby protektorátu.
Nejde přímo o rozhlasový záznam. Před pár lety totiž našel místní farář na půdě římovské fary štos šelakových a voskových desek, které přinesl do rozhlasu, kde je technici přenesli na digitální nosiče. Ukázalo se, že na deskách jsou vedle nahrávek římovských zvonů i amatérské záznamy náboženských a českých národních písní.
Rovněž nejstarší rozhlasová nahrávka do studia doputovala ze soukromých rukou, z pozůstalosti po jednom z prvních vysílacích techniků. Jde o záznam regionálních zpráv z roku 1946.
Z podzimu 1948 pak pochází hudební nahrávka. To už po celém kraji vládlo budovatelské nadšení, roztáčela se kola továren i politických procesů, ale v českobudějovické restauraci Metropol ještě doznívalo poválečné nadšení pro americký jazz a blues. Rozhlasový technik Karel Kubát tu zaznamenal vystoupení Metroklubu.
Související
-
Historicky první přímý přenos českobudějovického rozhlasu se vysílal během vítání Rudé armády
Unikátní nahrávka se dochovala z 9. května 1945. Jde o záznam z přenosového vozu projíždějícího Prahou společně s tanky. Obdobná situace byla v Českých Budějovicích.
-
První budějovičtí rozhlasáci vysílali z malé místnosti na radnici. Hlasatelnu měli za slamníkem
Rozhlasové vysílání se začalo z Českých Budějovic šířit 5. května 1945, když se chýlila ke konci druhá světová válka. Atmosféru přibližuje dochovaný záznam v archivu.
-
Objevila se nejstarší nahrávka budějovického rozhlasu. Je na ní zpráva o rozkvetlých rododendronech
Při úklidu na chalupě narazil Patrik Veselý z Českých Budějovic na starý magnetofonový pásek, u kterého byly formuláře, fotografie a výstřižky o Československém rozhlasu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.