Minestrone z Lombardie
Čas od času se hodí okrášlit jídelníček receptem ze zahraniční kuchyně. Zkusit můžete třeba klasickou italskou polévku minestrone. Jak ji správně připravit, se přímo v Itálii ptal autor Kuchařského čarování Petr Stupka
- kořenová zelenina – cibule, mrkev, řapíkatý celer a podobně
- uzený bok
- olivový olej
- česnek
- konzervovaná rajčata
- drůbeží vývar
- makarony
- bílé fazole
- petrželka
- parmazán
Tuto polévku mne učili kuchaři z Milána a řekli mi docela prostě, že pokud chci, aby byla dobrá, musím po kuchyni dohledat mnoho dobrých surovin, jako je třeba řapíkatý celer, mrkev, cibule.
Zelenina pokrájená na kostičky se krátce orestuje na rozpuštěném uzeném boku a olivovém oleji. Pak se přidá rozmačkaný česnek, konzervovaná rajčata (v létě raději oloupaná čerstvá). Vše se zalije silným drůbežím vývarem a chvíli dusí.
Poté se případně dolije vývar a po převaření se do polévky vloží pokrájené vařené makarony a vařené (nebo sterilované) bílé fazole. Nakonec do polévky patří solidní dávka sekané petrželky a strouhaný parmazán.
Milánští kolegové se dohadovali, zda je možné místo těstovin použít uvařenou rýži a místo bílých fazolí fazole červené. Jednoznačně se ale shodli, že na talíři musí být více pevné složky než vývaru. Takže pořádná minestrone je vlastně takový nezahuštěný eintopf. Vždyť se často podává s chlebem jako samostatné jídlo.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.