Marně čekala, že válka skončí, nakonec odešla. Ruská invaze trvá dva roky, z Ukrajiny stále prchají lidé
Zhruba čtyři a půl tisíce uprchlíků z Ukrajiny žilo ke konci února 2024 v Českých Budějovicích. Vyplývá to z oficiálních statistik ministerstva vnitra. I dva roky po začátku ruské invaze na Ukrajinu do Česka stále přichází noví lidé prchající před válkou. Rozsáhlou škálu pomoci jim nabízí Centrum pro cizince českobudějovické diecézní charity. Pracují v něm lidé, kteří kvůli válce sami rodnou zem opustili. Tématu se věnuje pořad Přímá řeč.
„Vrátila jsem se do České republiky do dvaceti letech v září 2023. Bydlela jsem tady koncem 90. let pět let, pak jsem žila na Ukrajině, vychovávala jsem děti a teď jsem pořád čekala, že válka skončí. Byla jsem ale nucená přijet sem, protože to nebyl normální život a čím dál víc to postupovalo do fáze, že nevíme, co nás čeká zítra,“ vypráví svůj příběh Tetyana Yavorska, která nyní působí v Centru pro cizince v Českých Budějovicích.
Lidé, jako je ona, do Česka stále přicházejí. Oni i ti, kteří jsou tu už delší dobu, pořád potřebují materiální pomoc. „Skončilo jim bezplatné ubytování, a tak opouštějí ubytovny a hotely a stěhují se do prázdných bytů. Zároveň jim chybí jakékoli prostředky na nákup vybavení, proto potřebují pomoc,“ vysvětluje Tetyana Yavorska.
Čtěte také
Od ledna 2024 vešly v platnost důležité legislativní změny, které se dotýkají ukrajinských uprchlíků. „Nově přicházející uprchlíci, kteří nemají sami zajištěné ubytování, se mohou registrovat už jenom v Ostravě. Když přijedou sem do Českých Budějovic, nemohou prosit o ubytování zdarma,“ popisuje pracovnice Centra pro cizince Lana Baldanova.
Na konci léta pak také nastane změna v systému humanitárního ubytování. „Od září končí humanitární ubytování pro všechny. Zůstává jenom nově příchozím, a to na dobu devadesáti dnů,“ dodává Lana Baldanova.
Celý pořad Přímá řeč na téma pomoc ukrajinským uprchlíkům si poslechněte online. Připravil Matěj Vodička. Hosty jsou Tetyana Yavorska a Lana Baldanová z Centra pro cizince Diecézní charity České Budějovice.
Související
-
Tanec, ale i mrazivé zážitky z války byly součástí Dne za Ukrajinu v Českých Budějovicích
Dojetí, vděčnost i mrazivé zážitky z války provázely Den za Ukrajinu v Českých Budějovicích. Druhé výročí ruské agrese si lidé připomínali na náměstí Přemysla Otakara II.
-
Ukrajinská klavíristka nejdřív v Česku pracovala v továrně u pásu, teď už zase hraje a učí děti
Když její vlast přepadla ruská armáda, uprchla učitelka hudby Yana Vashchuk, podobně jako statisíce jiných obyvatel Ukrajiny, ze země. Nový domov našla v Sezimově Ústí.
-
Skauti posílají na Ukrajinu speciální zákopové svíčky. Ty dlouho svítí a dokáží i vyhřát místnost
Při výpadku elektřiny po útoku na civilní infrastrukturu mohou takzvané zákopové svíčky i zachránit životy. Pro Ukrajinu je vyrábějí skauti z jindřichohradeckého střediska.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka