Malíř Josef Zikmund maloval divadelní kulisy na obří sešívané plátno koštětem

7. leden 2023

Josef Zikmund se narodil v roce 1927 nedaleko severočeských Teplic. Neutěšená ekologická situace v jeho rodném kraji za minulého režimu ho ale nakonec donutila odejít. Malíř zakotvil v jižních Čechách a dlouhá léta před odchodem do penze maloval kulisy pro Jihočeské divadlo.

„V Jihočeském divadle jsem dělal vedoucího malírny. Když se připravovala nová hra, přivezl výtvarník návrh, jak to má vypadat. Měl tam nakreslenou scénu, rozměry a my jsme to tam podle těch malých vzorečků malovali,“ vypráví.

Kulisy byly často velmi rozměrné. „V dílně byl i čalouník, ten vždycky sešil dohromady plátna a já ně maloval koštětem. Dělali jsme plátna třeba o rozměrech devět krát třináct metrů, ty pak v divadle visely na tyčích a ukazovaly scénu pro hru – nějakou krajinu, byt a podobně,“ popisuje Josef Zikmund.

Vyprávění malíře Josefa Zikmunda o jeho životě si poslechněte v cyklu Jihočeši.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.