Svými podmalbami na skle zdobí Jiří Honiss venkovské kapličky a boží muka
Jiří Honiss z Opalic nedaleko Kamenného Újezda je mužem mnoha řemesel, zájmů a aktivit. Původní profesí železničář mimo jiné dostal před nedávnem jihočeské ocenění Nositel lidových tradic.
„Už poměrně dlouho, asi od roku 1990, dělám podmalby na skle, tedy obrázky malované na rub skla. Takhle se dříve malovaly obrázky, které visely v chalupách ve svatém koutě,“ vysvětluje.
Tradiční podmalby na skle zobrazovaly Pannu Marii, výjevy ze života Ježíše Krista, ukřižování, světce. „Měly za úkol chránit hospodáře, chalupu, rodinu. Tyhle obrázky se mi moc líbí, tak je maluju,“ dodává Jiří Honiss.
Svá díla umisťuje i do kapliček, o které se stará společně s partou přátel. „Vracíme jim trochu život, upravíme okolí, ale zase je úplně nepucujeme, protože se nám líbí, když jsou trochu porostlé mechem a lišejníky. Dá se tam akorát opatrně ten obrázek na skle, který kamenná boží muka a výklenky kapliček krásně rozsvítí,“ popisuje.
Podmalby na skle Jiřího Honisse už zdobí například kapličky v lokalitách Jedlice a Mýtiny poblíž Nových Hradů, u Pohorské Vsi, Cetvin, v okolí Opalic nebo na Ševětínsku. „Určitě budeme pokračovat, lidé se i ptají, ozývají, takže to jsme rádi,“ doplňuje autor.
Celý rozhovor s Jiřím Honissem z cyklu Jihočeši si poslechněte online.
Související
-
Stanislav Schneedorf zachraňuje šumavské křížky a boží muka. Začalo to díky stovkám hříbků
„Během svých toulek po Šumavě jsem zjistil, že leckde zanechal člověk duchovní stopu, která z různých důvodů upadla v zapomnění, ale zaslouží si, aby nás stále provázela.“
-
„Možná trochu namachrovaný, ale hezký,“ směje se svému zájmu o vše železničář a znalec Šumavy
S Karlem Fürbachem jste se možná už potkali. Tento Šumavák třeba nikdy nechyběl na Volarských slavnostech dřeva, kde už třetí dekádu předvádí výrobu tradičních dřeváků.
-
Až z Bavorska se do Volar zatoulal zaběhlý ovčák, vypráví žena v jedné historce ze života na Šumavě
Stanislava Jindrová se před lety s manželem přestěhovala z Českých Budějovic do Volar. Mladý pár tak vyřešil problém s bydlením, na druhou stranu jediná práce byla na pile.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.