Konkurovat pohlednicím měly hlasové zprávy „poslechnice“. Mezi lidmi se však příliš neuchytily
V roce 1877 vynalezl Thomas Alva Edison fonograf, první přístroj, který dokázal nahrávat a reprodukovat hlas. Vynález sliboval do budoucna revoluci v hudebním průmyslu, vědě, ale i novinářské či byrokratické praxi.
O tom, že si přístroj klestil cestu i do běžné korespondence, svědčily v roce 1905 českobudějovické noviny Budivoj. Podle redakce hrozila pohlednicím vážná konkurence v podobě takzvaných „poslechnic“, které měly být zakrátko uvedeny na trh.
Jejich princip spočíval v tom, že odesílatel namluvil zprávu, jež byla pomocí fonografu vyryta do tuhé destičky. Tato destička pak byla nalepena na korespondenční lístek, který byl zaslán poštou příjemci. Aby si mohl adresát zprávu přehrát, potřeboval k tomu samozřejmě příslušný fonografický aparát. Ten měl stát 10 korun.
Navzdory lákavé nabídce slyšet odesílatelův hlas se „poslechnice“ zřejmě příliš neuchytily a lidé zůstali v běžné korespondenci u klasických pohlednic a dopisů.
Tak tomu bylo před 120 lety, my se dnes můžeme pohodlně rozhodnout, zda odeslat textovou či hlasovou zprávu a stačí nám k tomu pouze mobilní telefon.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.
Související
-
Ulicemi Třeboně se v roce 1934 procházela Lochnesská příšera. Zkrotili ji pivovarští chasníci
K roku 1379 se váží počátky pivovaru v Třeboni, který stál původně u náměstí a teprve později získal současné místo pod hrází Světa. A že v něm bylo veselo a byl světový!
-
Pouliční elektrické lampy zářily už v roce 1887 v Jindřichově Hradci a Písku díky Křižíkovi
František Křižík se narodil na Klatovsku do obuvnické rodiny. Sám ale u verpánku nezůstal. Život ho svedl k technice. Působil na mnoha místech, která doslova rozzářil.
-
Hrabě Černín dokázal do sbírky sehnat texty, které vlastní rukou napsali Mozart, Goethe či Napoleon
Sběratelství patří mezi obory, jimž se nekladou žádné meze. Svého času mu podlehl také hrabě Evžen Karel Černín z Chudenic (1796–1868), vzdělaný šlechtic a milovník umění.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.