Když si lidé pořídí hole na nordic walking, proč se je také nenaučí správně používat?

16. květen 2018

Všímáte si také v ulicích, parcích a v přírodě vůbec, jak lidé při chůzi používají dvě sportovní hole určené pro nordic walking? A je pro vás také vzácností natrefit na někoho, kdo s nimi chodí správně?

No, každý jistě neměl možnost jako já absolvovat odbornou instruktáž, jak na to. Bylo to před několika lety v lázních a instruktorka nám dala zabrat. Honila nás s hůlkami po kopcích a kontrolovala, zda se do nich pěkně opíráme, jak pracujeme pažemi a jak přenášíme váhu.

Používat je funkčně je totiž pěkná makačka. Proč si ale o tom lidé, když si je pořizují, alespoň něco nepřečtou? Většinou s nimi tak různě mávají a ani náznak toho, že by zapojili svaly rukou.

Vůbec nechápu, k čemu je tito mnohdy senioři mají. Vím, že číst návody je otravné, ale věci je přece třeba používat správně, jinak jsou zbytečné.

Naučte se chodit s holemi. Nordic walking pomůže hubnutí, posílí srdce i odbourá stres

Chůze nordic walking velmi prospěje vašemu zdraví. Lukáš Martinek předvádí techniku

Není náročný na vybavení, prostory, ani aktuální kondici. Přitom nordic walking neboli severská chůze velmi prospěje vašemu zdraví. Pro zlepšení fyzické kondice může být až o 46 procent efektivnější než klasická chůze bez holí.

Dneska proti mně šel starší pán a hůlky opatrně držel před sebou ve vzduchu. „Asi dárek od dětí,“ řekla jsem si a usmála se. A to ten syn nebo dcera nemohli spolu s dárkem sdělit, co s ním?

Víme, že chůze je ten vůbec nejlepší způsob pohybu. Tak si ji nekažme držením hůlek, které nepotřebujeme. A pokud je potřebujeme, tak se o ně pořádně opírejme, ať je jejich pomoc účinná.

Spustit audio

Související

  • Rozhlasový sloupek

    Krátké glosy, které píší a poté i čtou zajímavé osobnosti našeho kraje.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.