Když jde lékař Kamil Kleňha po ulici, lidé před ním schovávají zapálené cigarety do kapes
„Jdu po městě a vím, co má kdo na rentgenu, a je to hrozný,“ směje se Kamil Kleňha, primář plicního oddělení táborské nemocnice. Ve zdravotnictví totiž pracuje už desítky let a léčil nespočet lidí.
„Stalo se mi také opakovaně, že přede mnou dospělý muž na ulici schovává cigaretu, jeden dokonce strkal do kapsy i zapálenou. Takže jsem říkal, prosím vás, vyndejte to, ještě vám chytí kabát,“ vypráví.
V táborské nemocnici pracuje Kamil Kleňha od roku 1983. „Za tu dobu prošlo přes naše oddělení ohromné množství pacientů, dnes už léčíme děti bývalých pacientů. A když jdu po městě, tak prostě potkávám samé pacienty,“ dodává.
Plicní oddělení táborské nemocnice v posledních měsících bezprostředně pocítilo následky pandemie koronaviru. „S Budějovicemi a Strakonicemi jsme jediní v Jihočeském kraji, takže se na nás navalila spoustu pacientů i z okolních okresů. Byla doba, kdy jsme měli až 150 pacientů s covidem v nejrůznějším stádiu onemocnění,“ popisuje.
Obvykle na oddělení přichází pacienti s chronickou obstrukční plicní nemocí, zápalem plic, astmatem nebo rakovinou plic, kterou Kamil Kleňha označuje za jednu z nejhorších chorob vůbec.
Čtěte také
V České republice kouří okolo 2,2 milionu lidí, lékaři ročně diagnostikují okolo šesti tisíc případů rakoviny plic. Málo z nich ale zachytí tak brzo, aby se pacienti onemocnění zcela zbavili.
Primář Kamil Kleňha se netají tím, že sám na studiích kouřil. „Začal jsem kouřit v prvním ročníku vysoké školy. Když jsem nastoupil na kolej, bylo nás deset na pokoji. Jenom dva jsme byli nekuřáci. Dlouho jsem odolával, ale podlehl jsem. Řekl jsem si, že přestanu po atestaci z interny,“ vzpomíná.
To nakonec dodržel, ale rok na odvykání pracoval. „Přečetl jsem si, že před každou cigaretou si člověk musí říct, proč si jí zapálí, a snažit se to oddalovat. Z dvaceti cigaret jsem to postupně snižoval, až jsem 6. října 1988 v 18 hodin vykouřil svou poslední cigaretu a od té doby nekouřím,“ doplňuje.
Celý rozhovor s Kamilem Kleňhou si poslechněte online, nebo si jej stáhněte k pozdějšímu poslechu do svých počítačů či mobilů.
Související
-
Při odvykání je nutné překonat fyzické příznaky abstinence, ale také se zbavit duševního rituálu
Druhá polovina ledna už nejspíš vytřídila naše novoroční předsevzetí na marná a vážně míněná. S těmi, která jsme neopustili a jsou důležitá, se setkává psychiatr Jan Tuček.
-
Cévní komplikace po covidu jsou mnohem pravděpodobnější než po očkování, říká lékař
Covid-19 způsobuje masivní nárůst trombotických příhod. V pořadu Zdravíčko to potvrdil specialista Cévního centra Lékařského domu Géčko v Českých Budějovicích Tomáš Hauer.
-
Lékaři už nevypisují formuláře a pacienti neobchází několik míst. Neschopenky jsou teď elektronické
První měsíc fungování má za sebou systém elektronických neschopenek. Počty vydaných neschopností odpovídají průměru a lékaři využívají e-neschopenky z více než 95 procent.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.