Jak připravit drůbež? Tipy na pečení a recept na kohouta na víně
Jídla z drůbeže byla v minulosti slavnostním pokrmem, dnes tvoří základ jídelníčku. V Čechách se vaří především z kuřecího masa, ale připravit můžete kachnu, husu, krůtu, perličku i křepelku. Existuje celá řada receptů a variant, přinášíme několik tipů.
Slepičí nebo drůbeží vývar
Patřil odedávna k léčivým a posilujícím odvarům. Vařená drůbež a vývar z ní je jednoznačně nejstravitelnější a náš organismus dobře využije všechny živiny.
Klasický vývar s nudličkami a kousky masa je zaručená klasika, ale můžete vyzkoušet bílou, jíškou zahuštěnou polévku s vařenými droby, tedy srdcem a žaludkem. Pokud ještě přidáte játrové knedlíčky a vařené široké nudle, máte polévku jako od babičky Boženy Němcové.
TIP: Nejlepší vývar získáte takzvaným vařením bez varu, tedy velmi pomalou úpravou, kdy polévka neklokotá, ale vše se jen v horké vodě mírně a zvolna povaluje a tu a tam vystoupá na hladinu nějaká bublinka.
Dušená drůbež
Asi každého napadne kuře na paprice, ale ve světě se nejčastěji připravují zprudka opečené kousky drůbežího masa, poté dušené na základu ze zeleniny, s houbami, bylinkami. Nejznámější je francouzský kohoutek na víně.
Kohoutek na víně
pro 6 osob, doba přípravy: 2 hodiny
- 6 kuřecích čtvrtek
- 300 gramů kořenové zeleniny
- 80 gramů šalotky nebo cibule
- 100 gramů slaniny
- sádlo, máslo
- směs bylinek (bouquette garni)
- 400 mililitrů červeného vína
- mořská sůl
Na sádle opékáme stejnoměrně nakrájenou kořenovou zeleninu. Když se okraje začnou zabarvovat, přidáme cibuli a slaninu. Počkáme, až se slanina zčásti rozpeče. Zalijeme červeným vínem a osolíme.
V tomto základu pak pečeme menší porce kuřete, předem osolené a protknuté snítkami bylinek (tymián, rozmarýn). Ke kuřeti přidáme snítku zahradních bylinek, popřípadě alespoň několik listů bobkového listu. Pečeme v mírné troubě asi 40 minut.
Na závěr kuře vyjmeme, vložíme do mísy a necháme u tepla. Výpek na sporáku nebo v troubě odvaříme do zahoustnutí, zjemníme máslem, případně doplníme posekanými bylinkami a přelijeme přes kuřata.
Variace na pečenou drůbež
Níže uvedené variace se hodí k libovolné drůbeži nebo jejím částem.
- Staročesky. V soli rozetřete trochu česneku, přidejte drcený kmín, mletý zázvor a rozmarýn a touto směsí důkladně potřete omytou a osušenou drůbež. V řadě receptů se také drůbež podlévá světlým nebo černým pivem.
- S vínem a medem. Klasickou pečínku lze velmi dobře ozvláštnit. Na počátku pečení ji podlijte půl litrem bílého vína a na závěr pak přelijte už pečené porce zlatavým medem. Šťáva bude pikantnější, pokud k pečeni přidáte několik kousků syrového zázvoru nebo použijete bylinky (rozmarýn, šalvěj, bazalka).
- S jablky. Starodávný způsob pečení, kdy se do vnitřku drůbeže vloží měsíčky odjádřených jablek spolu s rozinkami, případně se několik řezů oloupaných jablek ke konci pečení vloží k pečeni. I zde můžete trochu podlít bílým vínem.
- Na zelí. Nejenom kuře, ale mastnější kachna či husa je skvělá pečená na zelí. Do pekáčku dejte posekané zelí smíchané se slaninou a cibulí. Na zelí rozložte porce drůbeže. Ty běžně osolte a okmínujte a zvolna pečte.
- Na divoko. Drůbež pečte na cibuli a kořenové zelenině spolu s divokým kořením (celý pepř, nové koření, bobkový list, tymián) a rozmáčknutými jalovčinkami, případně podlijte trochu červeným vínem a doplňte hranolky voňavé a prorostlé slaniny.
Tipy na pečení drůbeže
1. Pomalé pečení. Pokud máte dost času, pečte drůbež v první fázi velmi zvolna a přikrytou. Stačí teplota do 140 stupňů. Až když je maso téměř měkké, zvyšte teplotu na 180 až 200 stupňů. Kůži potřete tukem nebo tučným výpekem a bez přikrytí dopékejte.
2. Pečete-li drůbež vcelku, pro první fázi ji položte dolů prsy a podložte pečicím papírem, aby se kůže nepřipékala a nepotrhala. V polovině pečení obraťte a dopékejte.
3. Pokud chcete péci kuře, kachnu či jinou drůbež celou a nebudete ji nadívat, doporučuji rozseknout ji na půlku a péci takto rozdělenou kůží navrch. Ušetříte tak čas i energii.
4. Když pečenou drůbež vyjmete, nechte v troubě výpek vysmahnout tak, že se to, co zůstalo v pekáči, opeče do červeno-hněda. Tímto vysmažením získají všechny vypečené bílkoviny skvělou chuť. Dbejte však na to, aby se nic nepřipálilo, protože pak šťáva zhořkne. Poté stačí jenom vše zalít trochou vody nebo vývaru a důkladně provařit. Je velmi důležité do šťávy oškrábat, nejlépe jídelním nožem, všechny napečeniny z okrajů pekáče. Podle počtu porcí můžete šťávu také trochu zahustit zaprášením a osmahnutím mouky ve vypečeném tuku, ale nejlepší je přírodní, výrazně slaný výpek.
5. Upečenou drůbež naporcujte, vložte do pekáče, přelijte šťávou a nechte před podáváním deset minut dotáhnout při teplotě 70 až 80 stupňů.
Související
-
Kuře v sýru pečené na rajčatech
V pořadu Kuchařské čarování se Petr Stupka podělil už o nespočet receptů. Jeden z nich pochází ze Švýcarska. Zkuste jednoduché a chutné kuře v sýru pečené na tomatech.
-
Jak správně péct svatomartinskou husu? Nejprve na prsou, pak na zádech
Když se pustíte do přípravy velké drůbeže, je nutné počítat s pozvolným a dlouhodobým pečením. Naprosto zásadní je zároveň průběžné podlévání a přelévání.
-
Pečené kuře s rozmarýnem
Rozmarýn je bylinka, která dodává lahodnou chuť pokrmům, ale také má mnohé pozitivní účinky na lidské zdraví. Její sílu můžete využít třeba při pečení kuřete.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.