Ivan Mls: Změna času

23. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Změna zimního času na letní
0:00
/
0:00

Tak už budu zase v sobotu večer či v neděli ráno týrat svoje hodinky a přetáčet jim ručičky o hodinu nazpátek.

O víkendu skončí letní čas a my se zase na nějakou dobu vrátíme k našemu normálnímu středoevropskému času. Který někteří méně informovaní jedinci mylně označují za čas zimní. A tak mě napadlo, zda mi náhodou v posledních měsících neunikla nějaká zásadní informace se střídáním času spojená.

Nebylo by se čemu divit – informačnímu prostoru vládne koronavirus, takže by možná bez povšimnutí zanikla i zpráva o přistání Marťanů.

Pokud si dobře pamatuji, tak už loni v březnu dali europoslanci zelenou tomu, aby se  v roce 2021 s nesmyslnými změnami času skončilo. Logické důvody v dnešní době střídání času nemá.

Snad kromě toho, že se dá večer delší dobu grilovat při denním světle. Ale kdo na to má pořád čas, že? A protože nežijeme u polárního  kruhu, těžko se středoevropským mrňousům v létě vysvětluje, že už je pozdě a musí jít spinkat, i když venku ještě svítí sluníčko.

Jenže ať jsem pátral, jak sem pátral, žádných informací o pokroku učiněném na cestě k rušení letního času jsem se nedopátral. Celá Evropa má evidentně jiné starosti. Takže jsme asi zatím pořád tam, kde před  rokem. Ve fázi proklamační. Žádné světlo na konci tunelu, žádná dohoda, od kdy už s touhle hrou na přechytračení času skončíme a začneme na našem kontinentě respektovat prostý přírodní fakt, že poledne je tehdy, když je slunce v nejvyšším bodě své denní dráhy.

Příznivci střídání času tak mohou být zatím v klidu a odpůrci v nejistotě. Stejně jako moje hodinky, kterým zatím nemohu slíbit, že jsem je letos týral opravdu naposledy.

Přeji hezký den!

autor: Ivan Mls
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.