Ivan Mls: Ruce

15. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Indonésie - jak si mýt ruce - na obr.Ivana Hindráková.JPG
0:00
/
0:00

Víte, co je dnes za významný den? Pokud zapátráte v paměti a řeknete, že 15. říjen není ničím významným, snad kromě toho, že mají svátek všechny Terezy, gratuluji, jste na omylu. 

Skoro ke každému dni v roce je přiřazený nějaký - zpravidla mezinárodní - význam. Takže dnešek je od poloviny osmdesátých let minulého století slaven z podnětu Světové unie nevidomých jako Mezinárodní den bílé hole a také, od roku 2008, z podnětu Valného shromáždění OSN, jako Světový den mytí rukou.

Ještě loni by se na toto téma dalo docela dobře brousit ostří vtipu: třeba v tom duchu, že stačí si jednou za rok umýt ruce, když je ten svátek, a jsme v pohodě. Letos je ale všechno úplně jinak.

Mytí rukou, respektive neustálé připomínání mytí rukou, je na denním pořádku. Prostě to patří  k pravidlu tří  R: ruce-roušky-rozestupy a jen blázen by v dnešní koronadobě něco takového zpochybňoval.

Jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré, a tak se aspoň většina z nás naučila, jak  si opravdu důkladně umýt ruce: Instrukcí v podobě videoklipů, letáčků či vývěsek bylo a je v posledních měsících víc než dost. Všichni tak už víme, že nějaké lehké ošmrdlání dlaně o dlaň nestačí: správnému mytí rukou je prostě potřeba se naučit. Nejen kvůli osobní hygieně. Ale třeba i pro vlastní sebevědomí: sice nemůžeme být všichni špičkovými lékaři, které po zásluze obdivujeme, ovšem umět si umýt ruce jako profíci, to bychom zvládnout mohli.

Nakonec, děláme to pro sebe. Přeji  hezký den!

autor: Ivan Mls
Spustit audio