Ivan Mls: Přízemní mrazíky

15. říjen 2024

Největší audioportál na českém internetu

Ilustrační foto | Foto: Pixabay, Licence Pixabay, ©

Ivan Mls: Přízemní mrazíky

Tak už jsou zase tady. Zloduši, škodiči, neklamný důkaz, že s teplým ročním obdobím je zase na nějaký čas konec. Přízemní mrazíky.

Houbařům můžou zničit houby a učinit je nepoživatelnými, zahrádkářům můžou zdecimovat zbytky ještě nesklizené úrody zeleniny, řidiče by měly přimět k vyšší opatrnosti, popřípadě k vážné úvaze, zda už nenastal čas přezout auto na zimní gumy.

Potvory přízemní mrazíky navíc přicházejí rafinovaně po ránu, zákeřně ještě za tmy, aby na ně nebylo vidět. No ale zvykneme si, jako každý rok.

Zase to až taková hrůza není – už jenom to pojmenování – mrazíky. Je v něm něco milého, roztomilého a trochu laškovného. Žádné přízemní mrazy, prostě a jen mrazíky. Netuším sice, jaký je rozdíl mezi mrazem mínus jeden stupeň Celsia a přízemním mrazíkem mínus jeden stupeň, nicméně ten mrazík se mi jeví jako snesitelnější.

Do mrazu se člověk už pořádně obléká, nezapomene na rukavice, teplou bundu a čepici, ale do mrazíku? To se dá přece nějak přeběhnout, tu chvilku chladného nepohodlí jedinec nějak přežije, i když se nebude cítit zrovna komfortně.

Ono není divu, když něčemu říkáme mrazík, tak to přece nebereme až tak úplně vážně.  Samozřejmě, když třeba po ránu venčíte jezevčíka nebo čivavu, je pro vás informace o přízemním mrazíku rozhodně zásadnější, než když na zdravotní čurací procházku vyvedete kupříkladu retrívra nebo bobtaila.

No jo, jenže je tady i jiná zásadní otázka – odkud kam až ten přízemní mrazík sahá?  Z vlastních dlouholetých zkušeností jsem vysledoval, že minimálně k úrovni rukou – při ranní cestě do práce v čase přízemních mrazíků musím svírat pěsti, aby mě nezábly prsty, zatímco holé uši ani špička nosu chladem nijak výrazně netrpí. Takže od loktů nahoru už je to v pohodě. Možná máte jinou zkušenost, ale já to vidím takhle.

autor: Ivan Mls | zdroj: Český rozhlas

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.