Ivan Mls: Pranostikon
Znáte nějakou dubnovou pranostiku? Docela určitě ano. Populární je třeba ta, že „Na svatého Jiří, vylézají hadi, štíři“.
Byť asi vychází z letitých zkušeností našich předků, já jí nevěřím od té doby, co jsem před pár lety potkal na Šumavě čipernou zmiji už na začátku dubna. Poněkud mě vyděsila, protože jsem na ni málem šlápnul. Omluvou pro ni je jedině to, že se jedná o negramotného plaza, který o lidských pranostikách nemá ani zdání.
Ostatně, spoléhat na nějaké pranostiky se mi jeví jako poněkud ošemetné. Zajímalo by mě třeba, jak to ti naši předkové mínili, když vymysleli pranostiku, která praví, že „Je-li duben pěkný, bude květen ještě lepší“, zatímco po jiných našich předcích nám zůstala pranostika hlásající, že „Je-li v dubnu krásně a povětří čisté, bude květen nepříjemný jistě“.
Na druhou stranu se různé pranostiky shodují v tom, že dubnová vláha vysloveně prospívá – „Když duben laškuje, bývá mnoho sena a obilí“, „Je-li v dubnu teplý déšť, hojné požehnání jest“, „Mokrý duben přislibuje dobrou sklizeň“ či „Studený a mokrý duben plní sklepy a sudy“.
A podle dubnové pranostiky, pokud jí věříte, lze dokonce i naplánovat dovolenou. Zvlášť když nebazírujete na prázdninách a chcete si volna užít ještě před hlavní sezónou, tedy levněji. Pranostika totiž praví, že „Na mokrý duben – suchý červen“. A kdo by nechtěl dovolenou bez deště.
Takže počkejte, jak duben dopadne, a pak teprve plánujte. Tu nejzásadnější dubnovou pranostiku jsem si pochopitelně nechal na konec. A všichni si určitě budeme držet palce, aby vyšla. Slibuje nám totiž něco opravdu pozitivního: „Na Velikonoce jasno – bude laciné máslo.“ Co si od pranostiky přát víc, co říkáte?
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.