Honzíkovy buchty

O recept na klasické kynuté buchty, které měly úspěch u jejího manžela, se v pořadu Dámská jízda podělila webeditorka Českého rozhlasu České Budějovice Andrea Poláková. S Mirkou Nezvalovou mluvila o tom, jak se vaření a pečení stalo jejím koníčkem.

Suroviny:
500 gramů hladké mouky
50 gramů cukru
50 gramů rozpuštěného másla
2 vejce
20 gramů droždí
rovná lžička soli
250 mililitrů vlažného mléka
vanilkový cukr
kůra z jednoho citronu
maková náplň nebo tvaroh s vanilkovým cukrem

Polovinu hladké mouky dáme do mísy, přidáme cukr, máslo, droždí, sůl a mléko. Pořádně zamícháme a necháme zhruba 20 až 30 minut kynout.

Po nakynutí těsta zapracujeme zbytek mouky, vanilkový cukr, citronovou kůru a vejce. Dobře zpracujeme. V případě potřeby přidáme ještě trochu mouky nebo mléka. Necháme hodinu kynout na teplém místě a během toho alespoň dvakrát těsto promačkáme v rukách.

Připravíme si náplň a do mističky olej. Těsto ještě jednou propracujeme v míse a velkou lžící vykrajujeme. Těsto rozválíme do kruhu o průměru asi deseti centimetrů, dáme náplň a slepíme. Každý pytlíček dáme slepenou částí dolů na olejem vymazaný plech. Každou buchtu mašlovačkou potřeme ze všech stran olejem.

Pečeme na 170°C asi 20 minut.

Související

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.