Hned mě napadlo, že tady jsem doma, vzpomíná převor Justin Berka na svou první návštěvu kláštera ve Vyšším Brodě

24. prosinec 2022

Převor vyšebrodského cisterciáckého kláštera Justin Jan Berka se sice narodil v severních Čechách, ale už 33 let se cítí doma ve Vyšším Brodě. Poslechněte si jeho svátečně laděné vyprávění o životních osudech a krocích, které jej dovedly až do nejjižnějšího českého kláštera.

Že se z něj stane mnich, natož převor, to Justin Jan Berka nikdy neplánoval. „Nikdy, já jsem si naopak myslel, že se po vojně normálně ožením a založím rodinu. Můj bratr, který je také knězem, ten si od malička hrál na kněze. Já nikdy,“ vzpomíná.

„Až teprve jednou před vojnou mi jeden známý kněz řekl, že bych se měl stát knězem, nebo jít do kláštera. To ale tehdy ani nešlo, protože to bylo ještě za komunistů. Já o tom nechtěl ani slyšet. Ale bylo to takové první bodnutí a už mě to neopustilo,“ dodává.

Čtěte také

Převor, ještě jako Jan Berka, chtěl být původně lesníkem a plánoval studovat lesnickou školu v Písku. Nakonec se ale vyučil v automobilovém učilišti v Kadani.

Justinem se stal v roce 1987, kdy ještě v ilegalitě přijal řeholní jméno podle křesťanského prvomučedníka Svatého Justina.

Vyšší Brod poprvé navštívil jako kluk, když s partou kamarádů sjížděli řeku Vltavu. Už tehdy jej majestátnost zdejšího cisterciáckého kláštera oslovila a cítil se tady dobře, ale také ho vůbec nenapadlo, že by tu někdy mohl žít.

Poprvé coby mnich přijel do kláštera v roce 1991. A od té chvíle toho nikdy nelitoval. „Hned mě napadlo, že tady jsem doma. Každé ráno děkuji Pánu Bohu, že mě sem povolal,“ doplňuje.

Celý rozhovor s převorem vyšebrodského kláštera Justinem Janem Berkou si poslechněte v cyklu Jihočeši online.

Spustit audio

Související