Hluboká vráska je z „druhé ruky“. Před Jiřím Suchým s písničkou sklízel ovace Fats Domino

Ačkoliv výrazná většina skladeb, kterými zásobovali českou hudební i divadelní scénu dva Jiří – Suchý a Šlitr – je autorská, ani oni občas neodolali a sáhli po melodii z „druhé ruky“.

V případě písničky Hluboká vráska jde o původní skladbu Going To The River, s níž jako první sklízel úspěchy americký pianista a zpěvák Fats Domino, považovaný ve své době za jednoho z čelních představitelů rodícího se rock´n´rollu.

Postavou objemný černý muzikant sice nebyl pro tehdejší publikum sexy symbolem jako v kyčlích i hlase ohebný Elvis Presley, nicméně ani dychtivá mládež natěšená na nové hrdiny přicházející s čerstvou šťavnatou hudbou nemohla přeslechnout jeho výrazný interpretační talent.

A nešlo jen o posluchače. Fats Domino svými energickými nahrávkami ovlivnil i mnohé budoucí superstars včetně začínajících Beatles.

Píseň v původním znění a českou coververzi můžete porovnat v rubrice Písničky z cizí kapsy.

autor: Martin Schuster | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Závěr příběhu staré Karviné, který měl zůstat pod zemí

    Karin Lednická, spisovatelka

    kostel_2100x1400.jpg

    Šikmý kostel 3

    Koupit

    Románová kronika ztraceného města - léta 1945–1961. Karin Lednická předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz hornického regionu, jehož zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“.