Hana Hosnedlová: Zimní oblečení

28. leden 2022

Když se tak dívám na děti i dospělé v moderním zimním oblečení, často si vzpomenu na to, jak jsme kdysi chodívali oblečení my. V poválečných letech nebyl zrovna velký výběr ani konfekce, ani látek, ale šikovné ruce našich maminek dokázaly zázraky.

Kabátky bývaly vesměs přešívané ze starých zimníků dospělých, někdy na přednicích kombinované s jinou látkou a vylepšené králičí kožešinkou.

Sváteční kožíšky byly také z králičích kožek, stejně jako čepice nebo takzvané štucly. Ty nosily převážně dívky – byl to takový vypodšívkovaný průchozí váleček na šňůrkách, do něhož jsme si schovávali ruce před zimou.

To ale neznamená, že bychom tehdy nenosili rukavice – vesměs ručně pletené s takzvanými norskými vzory, které se objevovaly i na svetrech. Praktičtější byly palčáky, zavěšené na šňůrkách kolem krku, někdy i šité ze starých kabátů a rovněž s kožešinkou uvnitř.

A což teprve pletené a háčkované čepice ze zbytků vlny nebo z vypáraných svetrů. Módním hitem byla tehdy hebounká angorská vlna – také z králíků. A pochopitelně, že čepice musely mít bambuli! Buď jednu velkou přišitou na temeni nebo dvě menší na háčkovaných šňůrkách. S kamarádkami jsme tuhle ozdobu neúnavně vyráběly ze zbytků vlny a pyšnily se každý den jinými bambulemi. Pletené byly i kamaše, které se nosily zastrkané do bot.

A když už jsme u bot – ještě před příchodem galoší, kterým se kvůli jejich šedé barvě s oblibou říkalo šedý mor, jsem nosila válenky. Barevné filcové válenky, zdobené našívanými kytičkami a ptáčky ze stejného materiálu.

Víte, že něco podobného, samo sebou z lepších materiálů, nyní zase přichází do módy? Taky co pořád dokola vymýšlet nového...

autor: Hana Hosnedlová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Hana Hosnedlová: Zima

    Přiznám se bez mučení, že zimu příliš v lásce nemám. S jejími krátkými a chladnými dny mne smiřuje jen občasná bílá sněhová přikrývka.

  • Hana Hosnedlová: Váhy

    Když jsem nedávno byla u doktora, součástí vyšetření bylo i vážení a měření. U výšky jsem zaznamenala úbytek centimetrů, ale příjemně mínusově mě překvapily i kilogramy.

  • Hana Hosnedlová: Předsevzetí

    Možná, že i vy patříte k těm, kteří považují vstup ze silvestrovské noci do Nového roku za naprosto jasnou dělicí čáru. A k takovému postoji patří i jasná předsevzetí.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?