Hana Hosnedlová: Předsevzetí

29. prosinec 2021

Možná, že i vy patříte k těm, kteří považují vstup ze silvestrovské noci do Nového roku za naprosto jasnou dělicí čáru mezi starým a novým životem. A k takovému postoji patří naprosto bez debaty i jasná předsevzetí.

Předsevzetí velká, střední i docela malá! Cenná ovšem jen tehdy, pokud to nejsou jen pouhá slova. Myslíte-li je skutečně vážně a jednoznačně. Asi by nebylo na škodu si je připravit kapku předem, aby to nebyl jen dopad alkoholového opojení z předchozí noci, ale dobře uvážené odhodlání.

Už vidím, jak sedíte s tužkou nad papírem a přemýšlíte, s čím prvního ledna vstoupíte na novou cestu. Tradiční předsevzetí se obvykle týkají diet, pravidelného cvičení, skoncování s kouřením, s pivem, nekompromisní probírky skříní, sklepa, garáže... Ovšem jsou i předsevzetí naprosto nečekaná. 

Jeden můj známý si už před rokem předsevzal, že každý den vykoná aspoň jeden dobrý skutek. Když jsem ho nedávno potkala na procházce a ptala se ho na vykonaný dobrý skutek toho dne, tak s přehledem prohlásil: nezabil jsem svoji manželku, když zbořila auto při vjíždění do garáže.

Podobných dobrých skutků vykonají mnozí z vás pravděpodobně za den i vícero, když ve vypjatých situacích potlačí vztek, nenadávají, neječí, nepustí se do hádky...

Takže, víte co – zkusme si dát k Novému roku právě takováhle předsevzetí, uvidíme, nebude-li pak život lepší i pro nás...

autor: Hana Hosnedlová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Hana Hosnedlová: Ježíšek

    O Vánocích je pro dětský svět Ježíšek naprosto nepostradatelný, ale zároveň i tajemný a v podstatě nejasné vizáže. A tak i v tomto směru popouštějí uzdu své fantazii.

  • Hana Hosnedlová: Zavěšená vstupenka

    Před časem jsem mluvila o takovém zajímavém počinu nazvaném „zavěšený kafe“. Jde o to, že ve vybraných kavárnách a vinárnách host zaplatí kromě své kávy ještě jednu navíc.

  • Hana Hosnedlová: Mikuláš

    Neumím si představit začátek prosince bez Mikuláše. Tedy toho svatého, který chodí do rodin a naděluje dětem dárečky, nebo taky pokárání, po němž následuje slib hříšníka.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.